vineri , 26 aprilie 2024
panduriics.ro

ETAPA A 5-A / PANDURII TÂRGU JIU – CSM DEVA, SCOR 1-0

Pandurii Târgu Jiu continuă seria victoriilor în Seria a-7-a din Liga 3. În etapa a-5-a, Pandurii s-a impus în faţa formaţiei CSM Deva, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Alberto Suently, în minutul 16. Pandurii a ajuns la a patra victorie în campionat şi a acumulat 13 puncte în clasament.

Revenită pe Stadionul Municipal din Târgu Jiu, după lucrările de refacere a gazonului, Pandurii a obţinut o victorie extrem de importantă în faţa ocupantei locului 3 în serie, CSM Deva. Meciul a fost unul destul de disputat, cu numeroase faze de poartă şi cu ocazii de ambele părţi.  Pandurii a început mai bine jocul şi în minutul 16 a deschis scorul prin reuşita lui Alberto Suently. În urma unei lovituri libere executate de Robert Petre, mingea a fost respinsă iniţial de apărarea oaspeţilor, dar balonul a ajuns la Suently, care i-a pasat lui Rasoveanu, iar acesta a şutat la poartă. Mingea a lovit stâlpul din stânga porţii adverse şi a ricoşat la Suently, care a trimis mingea în plasă cu toată opoziţia unui apărător advers. Suently, care evoluează pentru naţionala statului Curacao, este la primul gol pentru Pandurii Târgu Jiu.

Peniel Obeng, în minutul 25, a fost foarte aproape de golul doi, în timp ce Deva a fost la un pas de egalare în minutul 28 prin Andrei Sulea, dar Iovicin a avut o intervenţie de excepţie şi Pandurii a intrat la vestiare în avantaj.

La reluare, Obeng i-a cedat locul lui Izquiero Eric. Selecţionat în naţionala U21 a statului Andorra, Eric şi-a făcut debutul oficial pentru Pandurii. Repriza secundă a fost mult mai săracă în faze de poartă. Prima mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Stancu şi a venit abia în minutul 78. Jucătorul pandurilor a şutat puternic, la firul ierbii, dar portarul advers a reţinut în cele din urmă balonul. De partea cealaltă, Deva a ratat o ocazie imensă în minutul 81. Din nou, Iovicin, portarul pandurilor a fost de neînvins, la un şut din interiorul careului. Intervenţia portarului gorjean a menţinut tabela neschimbată, iar Pandurii şi-a trecut în cont încă trei puncte în clasament.

Pandurii: Cătălin Iovicin, Alberto Suently, Andrei Georgescu, Sean Patrick Aerts, Robert Petre, Marian Savu, Boateng Mensah, Obeng Peniel, Andrei Trusescu, Almeida Gomes, Ovidiu Rasoveanu.
Rezerve: Alexandru Opriţa, Mihai Stancu, Ionuţ Moldovan, Cătălin Afrim, Bebeto Lupuleţ, Horaţiu Peia, Carlos Corduneanu, Tyreses Duijker, De Las Heras Izquiero Eric.
Antrenor: Călin Cojocaru.

Etapa viitoare, Pandurii va juca tot pe teren propriu, pe 1 octombrie, cu CS Armata Aurul Brad.