joi , 28 martie 2024
panduriics.ro
Săpunaru, Ropotan și Hora au evoluat în meciul amical al naţionalei României cu RD Congo, scor 1-1

Echipa națională de fotbal a României a terminat la egalitate meciul amical disputat miercuri cu formația Republicii Democratice Congo, scor 1-1 (1-0), pe stadionul Giuseppe Sinigaglia din Como (Italia). Toţi cei trei jucători ai echipei Pandurii Târgu Jiu convocaţi de selecţionerul Anghel Iordănescu pentru acest stagiu de pregătire din Italia, Săpunaru, Ropotan şi Hora, au evoluat în acest meci amical. Cristian Săpunaru şi Adrian Ropotan au fost titulari însă numai Săpunaru a evoluat timp de 90 de minute, Ropotan fiind înlocuit la pauză. Ioan Hora a fost trimis pe teren în partea a doua a meciului, din minutul 68, de către selecţionerul naţionalei, Anghel Iordănescu.
NATIONALA 31
Tricolorii au deschis scorul în min. 27 prin Nicolae Stanciu, iar congolezii au egalat prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești, în min. 87. Tricolorii au fost incisivi în startul partidei și prima ocazie a venit după cinci minute, dar lovitura de cap a lui Săpunaru a trimis mingea puțin peste poartă. România a deschis scorul în minutul 27, prin Nicolae Stanciu, după ce stelistul a interceptat o minge greșită de Bompunga. Stanciu a fost periculos din lovitură liberă (37), dar portarul congolez a respins în corner. După numeroase ocazii ratate în care România putea să își consolideze avantajul de pe tabela de marcaj, congolezii au reușit egalarea în minutul 87, prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești.
Următorul meci de pregătire al echipei României pentru EURO 2016 (10 iunie-10 iulie) va avea loc în data de 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino, de la ora locala 20,30 (ora României), împotriva Ucrainei, echipă calificată și ea la turneul final.

NATIONALA 32
România — RD Congo 1-1 (1-0)
Au marcat: Nicolae Stanciu (27), respectiv Jeremy Bokila (87).
Como (Italia), stadion Giuseppe Sinigaglia

România: 1. Costel Pantilimon — 22. Cristian Săpunaru, 15. Valerică Găman, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Răzvan Raț (27. Alin Toșca, 89) — 28. Adrian Ropotan (18. Andrei Prepeliță, 46), 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 59), 14. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keșeru, 78), 7. Alex Chipciu (10. Alexandru Maxim, 59) — 9. Denis Alibec (24. Ioan Hora, 68). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătărușanu, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 16. Steliano Filip, 25. Andrei Ivan.

RD Congo: 16. Nicaise Kudimbana — 2. Djo Issama Mpeko, 14. Gabriel Zakuani (căpitan), 5. Marcel Tisserand, 13. Joyce Lomalisa — 4. Padou Bompunga, 17. Jacques Maghoma, 8. Paul-Jose Mpoku (9. Jeremy Bokila, 78) — 18. Cedrick Mabwati (7. Jordan Botaka, 74), 12. Cedrick Bakambu, 10. Firmin Mubele (3. Arnold Nkufo, 90). Selecționer: Florent Ibenge Ikwange.
Rezerve neutilizate: 1. Ley Matampi Vumi — 6. Yannick Bangala, 11. Andre Bukia, 15. Junior Bahumeto.
Arbitru: Paolo Valeri; arbitri asistenți: Filippo Meli, Fabiano Preti; arbitru de rezervă: Andrea Gervasoni (toți din Italia).
Cartonașe galbene: Bompunga (47).