marți , 16 aprilie 2024
panduriics.ro

Răzvan Negrilă s-a întors la Târgu Jiu după meciurile naţionalei under 19 cu Republica Moldova şi Anglia

negrila nationala under 19
Unul dintre cei mai promiţători jucători de la Pandurii 2, portarul Răzvan Negrilă a revenit la Târgu Jiu după un stagiu de pregătire susţinut cu echipa naţională under 19. Aflaţi sub comanda selecţionerului Doru Isac, micii tricolori s-au deplasat mai întâi în Republica Moldova pentru două jocuri de verificare contra naţionalei de peste Prut. Primul joc disputat la Tiraspol a fost câştigat de moldoveni cu scorul de 1-0, meci în care Răzvan Negrilă a rămas pe banca de rezerve. În cel de-al doilea joc însă, disputat la Vadul lui Vodă, portarul echipei noastre a fost titular şi a evoluat toate cele 90 de minute în victoria României cu 1-0. Negrilă, a reuşit astfel să nu primească gol şi să contribuie decisiv la victoria naţionalei under 19. După stagiul din Republica Moldova, naţionala noastră s-a deplasat în Anglia la Birmingham pentru un amical contra Angliei under 20. Jocul de verificare a fost câştigat de britanici cu scorul de 6-0 după ce la pauză scorul era egal, 0-0, iar în minutul 70 era 1-0 pentru gazde. Răzvan Negrilă nu a evoluat în acest meci, fiind rezervă de portar pentru Răzvan Began de la CFR Cluj. Îl felicităm pe tânărul nostru jucător pentru convocările succesive la lotul naţional under 19 şi îi dorim să aibă parte de o prezenţă îndelungată sub tricolor.