vineri , 29 martie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu va întâlni Flacăra Horezu în faza a III-a a Cupei României

După ce a omologat majoritatea rezultatelor din Faza a II-a a Cupei României, ediţia naţionată 2019/2020, Federaţia Română de Fotbal a făcut publice, astăzi, meciurile din următorul tur. Astfel, au fost stabilite cele 27 de partide ale Fazei a III-a a competiţiei, care vor avea loc pe 27 şi 28 august, marţea, respectiv miercurea următoare, de la ora 17:30.
În această fază vor juca cele 30 de echipe calificate din turul anterior şi vor intra în competiţie 13 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, cât şi 11 din Liga 2. Cele 27 de meciuri rezultate se vor disputa într-o singură manşă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.
Pandurii Târgu Jiu va juca în deplasare în această fază a Cupei României urmând să întâlnească formaţia de Liga a treia Flacăra Horezu.
Echipele programate în Cupa României nu pot renunţa la jocuri şi nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancţiunea excluderii şi retrogradării lor în eşalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

Unirea Ungheni – Avântul Reghin

Cele trei meciuri unde FRF încă nu s-a pronunţat cu siguranţă în privinţa unuia dintre adversari se datorează faptului că se aşteaptă verdictul oficial al Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF. Situaţia e însă destul de clară. În meciul Real Bradu – Vediţa Coloneşti, partida nu s-a disputat, deoarece gazdele nu au avut viza medicală acordată de unitatea medico-sportivă competentă. În partida Sănătatea Darabani – Foresta Suceava, gazdele au informat Departamentul Competiţii că nu se pot prezenta, deci şi ele vor pierde la ”masa verde”, în timp ce la jocul dintre Avântul Zărneşti şi Metalul Buzău, meciul a fost întrerupt în minutul 108, la scorul 5-6, după ce Metalul Buzău a primit un penalty, iar spiritele s-au încins pe teren, arbitrul punând capăt întâlnirii. Rezultatul final va fi stabilit de comisia FRF.
În etapa naţională a Cupei României, ediţia 2019/2020, vor participa un total de 145 de echipe, calificate astfel: 14 echipe din campionatul Liga 1, 20 echipe din campionatul Liga 2, 69 echipe din campionatul Liga 3 şi 42 echipe câştigătoare ale etapei de judeţ.

Programul etapei naţionale este următorul:

Faza I: 31 iulie 2019
– participă 76 de echipe: 42 de echipe calificate din faza pe judeţ şi 34 echipe din Liga 3. Se vor disputa 38 de meciuri.
Faza a II-a: 14 august 2019
– participă 60 de echipe: 38 de echipe calificate din faza I naţională şi 22 echipe din Liga 3. Se vor disputa 30 de meciuri.
Faza a III-a: 28 august 2019
– participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 echipe din Liga 3 şi 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
– participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a naţională şi 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Şaisprezecimile de finală: 24 – 26 septembrie 2019
– participă 32 de echipe: 18 echipe calificate din faza a IV-a naţională şi 14 echipe din Liga 1. Se vor disputa 16 meciuri.
Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din şaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manşa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manşa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.