sâmbătă , 20 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu intră în linie dreaptă cu pregătirea pentru meciul din optimile „Cupei Ligii Adeplast”

CUPA LIGII 2015-2016Pandurii Târgu Jiu a încheiat stagiul de pregătire de la Braşov şi va începe pregătirea meciului din optimile Cupei Ligii Adeplast. În aceasta fază a competiţiei Pandurii Târgu Jiu va întâlni Dinamo Bucureşti, meciul fiind programat pe terenul echipei Pandurii de la Severin, conform tragerii la sorţi.
Partida este programată joi 10 septembrie pe Stadionul Municipal din Severin cu începere de la ora 21:45.
Sigla ADEPLAST Cluburi
Regulamentul Cupei Ligii Adeplast:

“Cupa Ligii I” este o competiţie ce se desfaşoară, cu excepţia semifinalelor, în sistem eliminatoriu, într-o singura manşă, la sfârşitul căreia un club este
calificat in faza superioară, iar celălalt club este eliminat.
În situaţia în care dupa 90 minute de joc rezultatul este de egalitate, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute pâna la prima repriză a prelungirilor. Dacă după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va
fi stabilita prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de
determinare a câştigatorului jocului stabilite de IFAB prin Legile Jocului.
Arbitrul decide poarta la care se vor executa loviturile de departajare luând în calcul aspecte care ţin de siguranţă/securitate, de starea terenului de joc, luminozitate/iluminat, de solicitarea societaţii de televiziune care transmite jocul sau alte motive similare.

“Cupa Ligii I” este o competiţie ce se derulează în 4 faze: faza optimilor de
finală, faza sferturilor de finală, semifinalele şi finala. Având în vedere că la
Capionatul Naţional ”Liga I” participă un numar de 14 echipe, faza optimilor va fi formată doar din 6 jocuri, câştigatoarea şi ocupanta locului 2 din campionatul anterior având privilegiul de a accede direct în faza sferturilor de finală.