joi , 25 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a remizat în meciul amical disputat la Cadiz cu Sparta Praga, scor 1-1

CAPITANIFără opt jucători din lotul cu care echipa a început pregătirea de iarnă, Pandurii Târgu Jiu a înregistrat un rezultat de egalitate în meciul amical disputat în această după-amiază cu formaţia de primă ligă din Cehia, Sparta Praga, scor 1-1. Meciul amical cu multipla campioană a Cehiei, formaţie calificată în Europa League, s-a disputat pe baza de antrenament pe care echipa Pandurii o are la dispoziţie în localitatea Chiclana de la Frontera situată în sudul regiunii Cadiz.
Chiar dacă antrenorul Edward Iordănescu nu s-a putut baza la acest meci pe patru jucători cu probleme medicale sau care se refac după o serie de accidentări, şi nici pe cei patru fotbalişti convocaţi la turneul echipei naţionale, Pandurii au reuşit un joc foarte bun în compania unei formaţii puternice din Europa.
Primul unsprezece trimis pe teren de antrenorul Edward Iordănescu i-a avut în componenţă pe: Lazar, Unguruşan, Vasco Fernandes, Acsinte, Piţian, Pleaşcă, Răuţă, Ciucur, Nicoară, Nistor şi Wellington. Pe foaia de joc a acestui meci amical au mai figurat portarii Mingote şi Stanca, precum şi ceilalţi jucători din lot disponibili Grecu, Trifu, Munteanu şi Mrzljak şi cei doi tineri de la echipa a doua convocaţi pentru acest stagiu de pregătire Şendroiu şi Erdei. FAZA 1
Pandurii Târgu Jiu a dominat meciul din primele minute când a reuşit să şi marcheze prin Piţian dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Din minutul 18 Pandurii au condus pe tabelă după golul reuşit de Wellington din lovitură de la 11 metri, până în repriza a doua când Sparta Praga a reuşit egalarea, după 15 minute de joc, prin Zahustel. În condiţiile în care nu a putut avea întregul lot la dispoziţie şi a avut şi jucători cu probleme medicale pe care nu s-a putut baza, antrenorul Edward Iordănescu a fost nevoit să improvizeze la acest meci folosind jucători pe alte posturi decât joacă de obicei.
Partida cu Sparta Praga s-a disputat după aproximativ două săptămâni de pregătire în cantonamentul din Spania, şi după ce echipa a mai susţinut alte două meciuri de verificare cu două echipe care evoluează în 2 Bundesliga, ambele pierdute de Pandurii, scor 0-1 cu Karsruher SC și 1-2 cu TSV 1860 Munchen.
Ultimul meci amical al echipei Pandurii din acest stagiu de pregătire este programat sâmbătă 30 ianuarie în compania formaţiei ruse Dinamo Moscova.