miercuri , 24 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a pierdut primul meci oficial disputat în acest an, scor 0-2 cu Petrolul Ploieşti

Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti 0-2
Stadion, teren sintetic Târgu Jiu
Spectatori 1000
Pandurii: Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, Brînzan (cpt.), Rob. Gheorghe, Dănescu – Raiciu (R. Cristea 50′), Laur. Tudor, Vodă, Trancă (Rob. Bratu 46′) – P. Popescu (Kim Du Ho 77′), Blejdea
Rezerve neutilizate: Al. Costache – Almic, Draca, Rasoveanu
Antrenor: Adrian Bogoi
Petrolul: C. Lungu – Borţa, Ghinga (M. Chindriş 43′), L. Cazan, Ţigănaşu – Cr. Puşcaş – Laur. Marinescu (cpt.), Kozoronis – Tudor Şaim, Bg. Rusu (Arnăutu 82′), Rob. Moldoveanu
Rezerve neutilizate: Brînză – N. Popescu, Alb. Olaru, Ţicu, Ştefănescu
Antrenor: Mugurel Cornăţeanu
Eliminat: Marius Chindriş 45+2′ (roşu direct)

Pandurii Târgu Jiu a pierdut cu 0-2 meciul de pe teren propriu cu Petrolul, disputat duminică, în etapa a 22-a a Ligii a doua Casa Pariurilor, prima programată în 2019. Antrenorul Adrian Bogoi s-a arătat nemulţumit de greşelile din defensiva echipei Pandurii şi crede că echipa sa putea obţine măcar un rezultat de egalitate, dacă reducea din diferenţă la faza penalty-ului din minutul 54.
Jocul a fost decis, în principal, de greşelile tânărului portar Mihai Cotolan, fost junior la Petrolul. Acesta a scăpat mingea, la golul lui Sebastian Ghinga, din minutul 35, iar la faza de 2-0 a ieşit greşit pe centrare şi Cristian Puşcaş, aflat la debutul în tricoul Petrolului, a majorat avantajul cu o lovitură de cap. „Am făcut greşeli impardonabile, copilăreşti, în prima repriză. Şi nu mă refer doar la goluri, ci şi la alte faze simple. Dacă eram puţin mai atenţi, speram măcar până la final într-un rezultat pozitiv. Intram în joc dacă marcam din penalti, dar am mai avut şi alte oportunităţi ratate nu numai penaltiul ratat de Blejdea. Am avut o ocazie şi la Popescu. Prin orice gol marcat puneam presiune pe adversar până la sfârşit. Dar asta este situaţia, ne-au plecat jucătorii ofensivi cu care am jucat în turul campionatului, mă refer la Pârvulescu, Tudoran a fost accidentat. Trebuie să lucrăm mai mult la organizare, sunt mulţi copii, acesta este adevărul, majoritatea jucătorilor sunt sub 20 de ani, veniţi de foarte scurt timp, aşa că trebuie să lucrăm la relaţiile de joc, la omogenitate. Mulţi au venit şi după perioada de pregătire, aşa că este o echipă pe care o formăm din mers. Greşelile pe care le-am făcut astăzi, le-am mai făcut şi în alte meciuri, dar săptămâna viitoare, o să o luăm de la început, pentru că ne aşteaptă alte meciuri importante”, a spus Adrian Bogoi după meci.
Tehnicianul n-a putut conta nici pe Alexandru Vasilescu, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene, în timp ce fundaşul central Daniel Ciobanu nu poate juca încă, după operaţia de apendicită, suferită luna trecută. Atacantul Gabriel Dodoi a revenit la Pandurii dar s-a accidentat, absenţi fiind şi alţi jucători cu probleme medicale precum Lică, Şendroiu, Dănăricu şi Măicăneanu.
Pandurii i-a pierdut în aceasta iarnă pe Nicolae Pîrvulescu, plecat la „U” Cluj, Drilon Cenaj (Energeticianul), Phillipe Nsiah (Daco Getica Bucureşti), Moussa Konate (SCM Gloria Buzău) şi Milenko Skoric.
În schimb, sub comanda lui Adrian Bogoi, au debutat, în partida cu Petrolul, Laurenţiu Tudor (ex Metalurgistul Cugir), Robert Bratu (ex FC Hermannstadt), Rareş Cristea (ex U Craiova) şi Kery Kim Du Ho (ex Luceafărul Oradea), ultimii trei fiind introduşi pe teren după pauză.