vineri , 19 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a pierdut meciul amical disputat astăzi cu CSM Slatina, scor 2-3 (1-2)

Pandurii Târgu Jiu a jucat astăzi cel de-al optulea meci amical din perioada de pregătire de iarnă şi ultimul meci din cantonamentul de pregătire centralizată pe care echipa l-a susţinut timp de zece zile la centrul de Copii şi Juniori al clubului. Meciul cu CSM Slatina, disputat pe terenul sintetic de la Târgu Jiu, s-a încheiat cu scorul de 2-3, după ce la pauză oaspeţii au condus cu 2-1.
Scorul a fost deschis rapid de echipa din Slatina, după doar un minut de joc, la o greşeală a apărării gazdelor de care a profitat jucătorul celor de la CSM, Cotigă. Pandurii a reuşit să egaleze după doar câteva minute prin golul marcat de Bodea, în minutul 8. Cu câteva minute înainte de pauză CSM Slatina a preluat conducerea prin golul marcat de Grigore. Pandurii a reuşit egalarea în minutul 61 prin golul marcat de nigerianul Korede Adedoyin iar în ultimele minute de joc oaspeţii au beneficiat de un penalti transformat de Cătălin Doman şi au stabilit scorul final, 2-3.

Antrenorul Călin Cojocaru a început meciul în următoarea formulă: Cătălin Iovicin – Alexandru Cuțitoiu, Alexandru Catrici, Daniel Ciobanu, Alexandru Vasilescu, Patrick Popescu, Cristian Ştefan, Andrei Şendroiu, Alexandru Trancă, Adrian Tănăsoiu, Alexandru Bodea. Până la pauză a fost schimbat portarul Cătălin Iovicin, în minutul 40, locul său fiind luat de Alex Achiriloaei.

În repriza a doua au mai jucat pentru Pandurii: Alexandru Oprita, Borisav Zlataric, Nicolae Cotolan, James Okeke, Robert Dănescu, Aurel Pirciu, Kazuki Takahashi, Matei Babaua, Alexandru Dinu-Ivănescu, Leonard Gheorghe, Horaţiu Peia, Albert Cornicioiu, Korede Adedoyin, Ludovic Erhard şi Steven Goma.

“Din nefericire am pierdut, dar sunt mulţumit de efort. Am luat goluri prea uşor. Sunt supărat mai ales pentru primul gol, practic am  primit gol în primul minut, lucru de neacceptat pentru mine. Într-adevăr venim după o pregătire centralizată, cu antrenamente preponderent fizice, dar am luat trei goluri şi nu îmi convine lucrul acesta. Atitudinea mi-a plăcut, dar în unele momente nu suntem concentraţi precum ar trebui şi adversarul ne marchează prea uşor goluri. Am ratat foarte multe ocazii. În loc să fie 5-2 pentru noi la pauză, a fost 2-1 pentru adversar. Sunt jucători tineri cei care au venit, cu potenţial, care pot să crească. Am încredere în ei pentru că de aceea i-am  şi adus dar trebuie să muncim că mai avem mult până departe. Avem două antrenamente săptămâna  aceasta şi un ultim test sâmbătă,  de la ora 11:00 jucăm cu Petrolul Bustuchin şi după aceea avem săptămâna premergătoare meciului cu Reşiţa”, a declarat după meci antrenorul principal Călin Cojocaru, precizând că se aşteaptă la o decizie favorabilă din partea Federaţiei Române de Fotbal în privinţa transferurilor:  “Nu am primit nici o veste în privinţa transferurilor, aşteptăm, totul e în ceaţă, pentru noi sunt lucruri care ne apasă. Nu cred că se poate să nu se dea o decizie, mai ales că toate echipele de Liga 2 sunt de acord cu acest lucru, nu cred că este posibil să ne refuze, pentru că am fi în imposibilitatea de a continua competiţia”.