joi , 18 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a pierdut la penaltiuri meciul din Cupa României cu CSM Şcolar Reşiţa

CSM ŞCOLAR REŞITA – PANDURII TÂRGU JIU 7-5 după loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 5-3 la penalty-uri)
Stadion: „Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin);
Arbitru: Alexandru Bălan (Deva); Asistenţi: Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Claudiu Doarvoas (Mintia).
Reşiţa: Zimmermann – Szijj, Dulap, Doda, Liuba (cpt.) – Vaştag – Negoescu, Bresneni, Poiană, Velcota – Himcinschi
Rezerve: Petruţ – Iova, Bloju, Muselin, Costin, Costescu, Beloescu
Antrenor: Roco Sandu
Pandurii: D. Popescu – Vodă, D. Lung, Celea, Vasilescu, Raiciu, Brânzan, Tudoran, Dodoi, Şendroiu, Durkovic
Rezerve: Jianu – Turda, D. Pîrvulescu, Dănăricu, Şut, Bujor, Cip. Rus
Antrenor: Marcel Ploaie

Scorul a fost deschis destul de repede de gazde pe stadionul din Valea Domanului. În minutul 6, Velcotă, a înscris pentru Reșița dar în minutul 7 Pandurii a egalat prin Dodoi, scor 1-1, scor care a rămas neschimbat pe tabela de marcaj, până la finalul timpului regulamentar de joc. Cele două echipe au intrat în prelungiri, iar Reșița a trecut în avantaj, în minutul 92, atunci când Himcinschi a marcat pentru 2 – 1 . În minutul 98, Pandurii au egalat, scor 2 – 2 prin golul marcat de Dănăricu, scor cu care avea să încheie meciul din Valea Domanului și să ducă cele două echipe, după 120 de minute de joc, la lovituri de departajare. Echipa din Reșița a început duelul de la 11 metri, cu Liuba, care a transformat urmând Breșneni, Beloescu, Vaștag și Poiană. O greșeală a jucătorilor de la Pandurii Târgu Jiu la penaltiuri a adus calificarea în următorul act al întrecerii pentru CSM Școlar Reșița.

DECLARAŢII DUPĂ MECI:
“A fost un joc disputat, un joc frumos, faze de poartă la ambele porți. Echipa din Reșița a avut mai multe ocazii, a fructificat două dintre ele și noi din cele 4 am fructificat 2. În prelungiri puteam câștiga și noi, și ei. Finalul a fost frumos cu penalty. Noi am ratat, Reșița din 5 a marcat 5 și asta a fost istoria. Eu vă urez multă baftă cu o echipă de Liga I. Aveți o echipă bună care joacă fotbal”, a declarat antrenorul formației Pandurii Târgu Jiu, Marcel Ploaie.

“A fost un joc extraordinar de frumos, disputat, în care eu consider că am dominat, având o posesie mult mai bună decât echipa vizitatoare. A fost un joc pe care noi ne doream foarte mult să-l câștigăm. Trebuia să vină victoria. Felicit echipa vizitatoare, dar și pe băieții noștri. Au jucat cu sufletul, au tras cât au putut! Cel mai mult după jocul de astăzi ar trebui să ne bucure atitudinea jucătorilor noștri”, a declarat la finalul jocului Lucian Dobre, antrenor secund al formației CSM Școlar Reșița.

►Min 6 1-0 Sebastian Velcotă deschide scorul pentru echipa din Reşiţa
►Min 7 1-1 Gorjenii egalează imediat prin Gabriel Dodoi
►Min 20 Mingea şutată de Himcinschi trece milimetric pe lângă poartă
►Min 93 2-1 Fabian Himcinschi punctează şi îşi aduce din nou echipa în avantaj
►Min 99 2-2 Pandurii revin din nou în meci prin golul lui Bogdan Dănăricu
►Min 112 Beloescu ratează o ocazie monumentală. Şutul său de la 11 metri este parat incredibil de Popescu

Lovituri de departejare:
Reşiţa bate prima: 1-0 Liuba. 1-1 Bujor. 2-1 Breşneni. 2-1 Rus ratează pentru Pandurii. 3-1 Beloescu. 3-2 Dănăricu. 4-2 Vaştag. 4-3 Lung. 5-3 Poiană. Reşiţa se califică mai departe.