marți , 19 martie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a administrat liderului Ligii a doua, Sportul Snagov, prima înfrângere din acest sezon

Pandurii Târgu Jiu – Sportul Snagov: 2-0 (1-0)
Sradion: Teren sintetic Târgu Jiu, spectatori 1000
Au marcat: Nsiah, Tudoran
Pandurii: Mih. Cotolan – Brînzan (cpt.), Konate (Rob. Gheorghe 62′), D. Ciobanu (Şendroiu 82′), Vasilescu – Raiciu, Cenaj, Blejdea – Tudoran, Nsiah (P. Popescu 86′), D. Pîrvulescu. Rezerve neutilizate: Sălăjan – Dănescu, Trancă, Al. Vodă. Antrenor: Adrian Bogoi.
Sportul: Fl. Iacob – Şt. Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Oanea – Val. Bărbulescu (cpt.)(Bg. Stancu 14′), L. Ion – Hlistei, Borţoneanu, Buia (Huiban 67′) – Dănălache (Tazouti 82′). Rezerve neutilizate: Andr. Marinescu – I. Şerban, Skraparas, H. Yasin. Antrenor: Laszlo Balint.
Eliminat: Florin Ilie 74′ (cumul de cartonaşe galbene)

Pandurii Târgu Jiu s-a impus pe teren propriu, în meciul din etapa a 12-a a Ligii a doua Casa Pariurilor, scor 2-0 în faţa liderului din eşalonul al doilea până la acest meci, Sportul Snagov. Deşi a întâlnit o echipă neînvinsă în cele 11 etape trecute, Sportul Snagov, liderul la zi al campionatului înainte de etapa a 12-a, Pandurii au abordat partida la victorie şi cu curaj reuşind ceea ce nici o altă echipă din liga a doua nu a reuşit până acum, o victorie în faţa uneia dintre cele mai experimentate echipe din liga a doua şi una dintre pretendentele la promovarea în Liga I.
Jucând cu noul echipament Joma pe care l-au şi prezentat cu această ocazie, tinerii jucători trimişi pe teren de antrenorul Adrian Bogoi s-au dovedit a forma o echipă periculoasă care cedează greu pe teren propriu. În minutul 23 Tudoran l-a deposedat pe Florin Ilie, iar fostul fundaş al pandurilor a comis un fault riscant, din postura de ultim apărător, dar arbitrul a apreciat ca acesta merită cartonaşul galben. Pandurii au deschis scorul în minutul 32, după ce Pîrvulescu i-a pasat lui Nsiah, care a trimis în poartă, la colţul lung. Oaspeţii puteau reveni în joc în minutul 36, însă Cotolan a avut o intervenţie bună şi l-a stopat pe Stancu. Trei minute mai târziu, Tudoran a cerut penalty la o intervenţie a lui Lică, dar arbitrul i-a acordat jucătorului cartonaş galben pentru simulare. Oaspeţii au ieşit mai decişi de la cabine, şi Lucian Ion a trimis în bară de la 7 metri, după o pasă a lui Hlistei. În minutul 58 Dănălache a driblat portarul dar Brînzan a stopat mingea să intre în plasă printr-o alunecare. În minutul 74 Nsiah a fost ţinut în careu de Ilie, iar centralul a acordat penalty pentru gazde şi eliminare pentru fundaş. Tudoran a transformat şi Pandurii au obţinut o victorie importantă şi a urcat din nou în clasament.