vineri , 26 aprilie 2024
panduriics.ro
Pandurii a câştigat al doilea amical din Austria, 3-1 cu Velez Mostar din Bosnia

Pandurii Târgu Jiu a câştigat al doilea meci din stagiul austriac, scor 3-1 contra bosniacilor de la Velez Mostar, locul 5 în ediţia trecută de campionat. La fel ca la primul test din Austria, 0-0 cu maghiarii de la Spartacus, antrenorul echipei noastre, Petre Grigoraş, a folosit două formule diferite de echipă în cele două reprize, oferindu-le minute tuturor jucătorilor din lot, cu excepţia lui Cornel Predescu şi Laurenţiu Iorga, menajaţi la acest joc. Într-o primă repriză dominată copios de Pandurii, ocaziile mari au aparţinut trupei lui Grigoraş prin Matulevicius, două şuturi periculoase prinse de portar în minutele 14 şi 17, Răduţ, şut puţin alături de la 20 de metri, dar şi Anton al cărui şut după acţiunea lui Nicoară a fost prins de portarul bosniac. Două dintre ocaziile gorjenilor din prima repriză s-au transformat însă şi în gol. Mai întâi în minutul 24, olandezul Breeveld a finalizat perfect cu un şut din interiorul careului o fază lucrată de Răduţ şi Pleaşcă, pentru ca Răduţ să dubleze avantajul cu un minut înainte de pauză cu un şut bine plasat din careu după o pasă filtrantă venită de la Anton. Cu o garnitură complet schimbată în repriza a doua, Pandurii a mai înscris o dată prin tânărul de 18 ani, Andrei Şendroiu, care a finalizat superb cu un şut la vinclu o acţiune creată de Elton da Silva în minutul 62. Mingote s-a remarcat şi el prin două intervenţii salutare la ocaziile bosniacilor din minutele 57 şi 75, ultima o minge scoasă in extremis cu piciorul din poziţie de unu la unu cu adversarul. Portarul portughez nu a avut însă ce face la faza din minutul 73, fază suspectă de ofsaid din care bosniacii au marcat golul de onoare. Trebuie menţionat faptul că meciul de astăzi s-a desfăşurat în condiţii meteo vitrege, ploaia căzută înaintea partidei dar şi în repriza a doua şi vântul destul de puternic, îngreunând jocul. Din cauza acestor condiţii meteo, partida nu a mai avut loc pe terenul central de la Wiener Neudorf, cel pe care Pandurii se antrenează în fiecare zi, ci alături pe un teren de antrenament pus la dispoziţie de organizatori.

Pandurii Târgu Jiu – Velez Mostar 3-1 (2-0)
Au marcat: Breeveld (min. 24′), Răduţ (44′) şi Şendroiu (62′)

Pandurii prima repriză:
 Stanca – Pleaşcă, Erico, Christou, Momcilovic – Breeveld, Anton (cpt.), Răduţ – Shalaj, Matulevicius, Nicoară

Pandurii repriza a doua: Mingote – Unguruşan (cpt.), Pîrvulescu, Negrescu, Ciucur – Pană, Elton – A. Predescu, Buleică, Şendroiu – M. Roman