marți , 23 aprilie 2024
panduriics.ro

LIVETEXT / PANDURII TÂRGU JIU – CS BALOTEŞTI, SCOR 1-1

PANDURII TÂRGU JIU – CS BALOTEŞTI 1-1
Pandurii: R. Stanca – Băjan, Turda, Celea, Cr. Munteanu (cpt.) – D. Pîrvulescu (Maxin 73′), Raiciu, Brînzan, Şut – C. Ionică, Tudoran (B. Lemac 52′)
Rezerve neutilizate: Moga – Vodă, Cenaj, Goşa, Dănescu
Antrenor: Adrian Bogoi
Eliminat: Brian Lemac 90+3′ (roşu direct)
Baloteşti: Eşanu – C-tin. Dedu (Al. Gheorghe 67′), Flămânzeanu, Marciuc, N. Filip – M. Neagu (Cl. Herea 46′), Ov. Herea, L. Ion (cpt.), C. Mihai (P. Ioniţă 85′) – Eug. Nica, Val. Andrei
Rezerve neutilizate: Iordan – Mirescu, C. Novac, F. Paraschiv
Antrenor: Augustin Călin

►Min 90+4 Final de meci în restanţa etapei a 26-a. Cu câte un gol marcat de fiecare echipă, al gorjenilor în startul jocului şi al ilfovenilor în partea secundă, Pandurii şi CS Baloteşti încheie la egalitate, scor 1-1.

Pandurii face 25 de puncte, ca Brăila, însă rămâne pe locul 19 din cauza golaverajului inferior. CS Baloteşti acumulează 31 de puncte, o depăşeşte pe retrasa ASA Târgu Mureş şi urcă o poziţie, pe locul 14, la patru puncte peste locurile retrogradabile.

►Min 90+4 Alexandru Gheorghe ia şi el cartonaşul galben pentru că trage în continuare de timp

►Min 90+3 Brian Lemac vede direct cartonaşul roşu după ce îl loveşte cu capul în ceafă pe Alexandru Gheorghe, care întârzia repunerea balonului în joc

►Min 90 Meciul e prelungit cu trei minute

►Min 87 Ambele echipa aleargă după golul victoriei, dar nu găsesc soluţii

►Min 85 Ultima schimbare la Baloteşti. Iese Cosmin Mihai şi intră Petre Ioniţă

►Min 84 Cristian Raiciu vede şi el cartonaşul galben după ce şi-a ţinut un adversar

►Min 79 Adrian Şut reia slab, din poziţie ideală. Portarul Eşanu reţine fără probleme

►Min 78 Denis Brînzan vede cartonaşul galben pentru întârzierea repunerii balonului în joc

►Min 73 Iese Daniel Pîrvulescu şi intră Mihai Maxin

►Min 72 Celea reia cu capul pe lângă poartă

►Min 69 1-1 Ovidiu Herea pătrunde în careu şi egalează cu un şut din 12 metri, plasat, pe lângă Stanca, aproape pe centrul porţii. Mijlocaşul este la al treilea gol marcat în cinci meciuri jucate la Baloteşti

►Min 67 Augustin Călin face încă o schimbare. Iese Constantin Dedu şi intră Alexandru Gheorghe

►Min 60 CS Baloteşti a avut mai mult iniţiativa in primul sfert de oră al reprizei secunde, dar Stanca a fost pe fază la centrări şi a reţinut de fiecare dată balonul

►Min 53 Intrat de puţine secunde pe teren, Lemac recuperează balonul, însă nu găseşte cadrul porţii cu un şut din 18 metri

►Min 52 Iese George Tudoran şi intră Brian Lemac

►Min 49 Flămânzeau reia cu capul, balonul este respins de Stanca, iar Ovidiu Herea, aflat pe fază, trimite de pe linia porţii în plasă, dar arbitrul asistent ridică fanionul pentru offside. Toţi jucătorii Baloteştiului se duc la marginea terenului să ceară explicaţii, însă golul nu e validat

►Min 47 Tudoran şi Ion se lovesc în săritură. Mijlocaşul oaspeţilor e cel care iese mai şifonat din duelul aerian

►Min 46 La câteva secunde de la reluarea jocului, Nicuşor Filip îl faultează pe Tudoran la mijlocul terenului şi primeşte cartonaşul galben

►Min 46 S-a reluat partida de la Motru

►Min 46 Iese Marian Neagu şi intră Claudiu Herea

►Raportul cornerelor în prima repriză este 6-1 pentru Pandurii. La cartonaşe galbene conduce CS Baloteşti, cu 2-0

►Min 45+1 Pauză. Gorjenii intră la cabine cu avantaj minim pe tabelă. Prima repriza a aparţinut gazdelor, care au dominat clar mijlocul terenului şi au avut mai multe ocazii. După 46 de minute în care n-a lăsat adversarilor prea multe spatii, Pandurii conduce meritat cu 1-0

►Min 45 Prima parte a jocului este prelungită cu un minut

►Min 39 Ilfovenii au primul şut pe spaţiul portii, prin Lucian Ion. Mingea trimisă la firul ierbii, de la 19 metri, este respinsă însă în lateral de Stanca

►Min 35 Lucian Ion primeşte şi el cartonaşul galben după un fault asupra lui Băjan

►Min 32 Aflat la 22 de metri, Adrian Şut trage mult peste poarta apărată de Eşanu

►În tribunele stadionului Minerul din Motru sunt circa 150 de spectatori care asistă la meciul restant din etapa a 26-a

►Min 27 Tudoran trimite mingea în poartă, dar arbitrul asistent Cosmin Băla ridică fanionul şi golul nu este validat. Gazdele nu protestează

►Min 24 Prima şansă de gol a Baloteştiului o are Nica, dar acesta e blocat în momentul şutului, de Turda

►Min 22 Şut reia din unghi ş Eşanu respinge. Faza se încheie cu o nouă lovitură de colţ pentur gorjeni

►Min 20 Cosmin Mihai vede primul cartonaş galben al partidei, după ce îl ţine de tricou pe Pîrvulescu, la 35 de metri de propria poartă

►Min 16 Şutul lui Raiciu, uşor deviat, trece de puţin pe lângă vinclu. Un nou corner pentru Pandurii

►Min 15 Baloteştiul nu reuşeşte să găsească soluţii în ofensivă. Primul sfert de oră de joc aparţine gazdelor, care au avut deja trei lovituri de colţ

►Min 13 Ionică recuperează o minge la mijlocul terenului, îi pasează lui Tudoran, dar şutul acestuia, din 16 metri, trece pe lângă poartă

►Min 11 Turda reia în minge cu capul din 8 metri, însă trimite peste poartă

►Min 6 Cosmin Ionică trage din unchi, însă Eşanu e pe fază şi respinge

►Min 2 1-0 Adrian Şut deschide scorul rapid, cu un şut de la 17 metri în dreapta portarului Eşanu, la semiînălţime. Şut a finalizat la capătul unei acţiuni personale, după ce a plecat cu mingea la picior de la mijlocul terenului. Golul a fost reuşit în secunda 70