panduriics.ro

LIVETEXT / PANDURII TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA, SCOR  1-1

PANDURII TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA 1-1
Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca); Asistenți: Csaba Antal (Cluj-Napoca) și George Suciu (Câmpia Turzii); Rezervă: Eduard Belega (Câmpulung Muscel); Observatori: Fevronia Ion (Craiova) și Cristian Petrean (Hunedoara).
Pandurii: Aldescu – Diau, Moisie, D. Filip, Pleașcă (cpt.), Sylla, Nic. Cotolan, Felipe Acosta, St. Goma, Dodoi, Velcotă
Rezerve: Al. Oprița – Corduneanu, Andr. Pleșa, Rasoveanu, Răchișan, Zaborowski, Bunga, R. Cojocaru, Habet
Antrenor: Călin Cojocaru
ASU Poli: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile, P. Ivanovici, Plazonja, Axente, Codrea, Cioinac, Al. Munteanu
Rezerve: Păduraru – Ignea, R. Rus, Casado, Bocșan, Radunovic, D. Andrei, Sg. Popovici, D. Radu
Antrenor: Dan Alexa

♦Min 90+5 Final de meci la Târgu Jiu. ASU Poli obține doar o remiză cu Pandurii, însă suficient pentru a prelua prima poziție în clasamentul Ligii 2. Cu 32 de puncte, ASU Poli e pe locul 1, iar Pandurii, cu 9 puncte, e pe poziția a 20-a, ultima.

♦Min 90+3 Gabriel Dodoi este înlocuit de Ștefan Răchișan

♦Min 88 Șutul lui Rus, din 10 metri, ușor din unghi, este respins în corner de portar, cu vârfurile mănușii

♦Min 86 La Pandurii, ies Sebastian Velcotă și Claudiu Moisie și intră Carlos Corduneanu și Marian Habet

♦Min 84 Popovici centrează și Munteanu, nemarcat, trage mult peste poartă

♦Min 81 Ies Stjepan Plazonja și Alexandru Munteanu și intră Doru Andrei și Pavle Radunovic, la ASU Poli

♦Min 80 Niciun șut pe poartă în repriza secundă. Situație rușinoasă în special pentru ASU Poli

♦Min 66 Iese Petre Ivanovici și intră Sergiu Popovici, la ASU Poli

♦Min 60 ASU Poli ataca steril, fără să își creeze ocazii. A avut însă trei cornere în primul sfert de oră din repriza secundă

♦Min 57 La ASU Poli, iese Mircea Axente și intră Romariu Rus

♦Min 46 Schimbare la Pandurii. Iese Steven Goma și intră Keimus Bunga

♦Min 45+3 Final de repriză, deși de la margine se arătase, în minutul 45, doar un minut de prelungiri. Incidentele ulterioare au dus la prelungirea suplimentară a jocului. După prima repriză, ASU Poli intră la vestiar fără să impresioneze pe gazon. Meciul a fost echilibrat, deși adversara noului lider al Ligii 2 se află pe ultimul loc, la 23 de puncte sub timișoreni

♦Min 45+1 Dan Alexa este trimis în tribună pentru injurii la adresa arbitrului, care îi acordase galben lui Munteanu, pentru un fault în atac. Intrat în clinciuri verbale cu Alexa, Călin Cojocaru, antrenorul de la Pandurii, a văzut doar cartonașul galben

♦Min 26 1-1 Dorin Codrea egalează cu un șut din 12 metri, pe jos. Mascat, portarul a văzut mingea târziu, a atins-o puțin, dar n-a putut evita golul egalizator

♦Jucătorii echipei ASU Poli au intrat pe gazon cu tricouri negre, imprimate pe piept cu rockerul Adi Bărar și cu mesajul ”Aproape de voi”. În plus, la salut, jucătorii au ținut un banner cu mesajul: ”Cu o mână cânt la chitară, cu cealaltă țin steagul Timișoarei”. Adi Bărar a încetat din viață la începutul acestei săptămâni. Acesta era fondatorul trupei Cargo și omul care a cântat imnul Politehnicii Timișoara.

♦Min 19 1-0 Cornerul rezultat e executat tot de Velcotă, iar Felipe Acosta se înalță și reia cu capul mingea în plasă, din 7 metri. Surpriză la târgu Jiu. Ultima clasată conduce ASU Poli, care azi are șansa să urce pe locul 1, detașat

♦Min 18 Velcotă pătrunde pe partea dreaptă, intră în unghi și e blocat de portar în momentul șutului, iar balonul iese în corner

♦Min 8 Lovitură de cap a lui Mera, din 8 metri, după o lovitură de colț centrată de pe dreapta. Mingea trece la 2 metri de bara din dreapta portarului