marți , 19 martie 2024
panduriics.ro

LIGA A DOUA, ETAPA 9 / LIVETEXT PANDURII TÂRGU JIU – RIPENSIA TIMIȘOARA, SCOR  1-2

PANDURII TÂRGU JIU – RIPENSIA TIMIȘOARA 1-2

Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);

Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenți: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea) și Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa); Rezervă: Cristian Vieru (Cisnădie); Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) și Viorel Lolea (Reşiţa).

Pandurii: Aldescu – Nic. Cotolan, Moisie, Erhard, Bunga – Jaiteh – Filipe Acosta, Remacle – Peia, Velcotă (cpt.), Dodoi. Rezerve: Iovicin – Ct. Vaida, Cuțitoiu, C-tin. Grecu, Zaborowsky, Buaben, R. Cojocaru, Goma, Luzemo. Antrenor: Călin Cojocaru.

Ripensia: Șt. Dobre – Lalic, Burdeț, Golda, Vasluian, Țieranu, Andr. Macrițchii, T. Călin (cpt.), Coulibaly, Mih. Ene, Vl. Tudorache.

Rezerve: Mociu, Păduraru – Val. Macrițchii, Sokovic, C. Sîrbu, Maric, Urvanțev, Stoi, Gladun. Antrenor: Cosmin Petruescu

♦Min 90+1 Iese Mihai Ene și intră Ivan Urvențev

♦Min 89 1-2 Cosmin Sîrbu trimite balonul în vinclu, înscrie de la punctul cu var și Ripensia preia conducerea

♦Min 88 Jaiteh îl agață pe Sokovic în propriul careu și Ripensia primește al doilea penalty al meciului

♦Min 86 Acosta reia cu capul, din 5 metri, de puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Dobre

♦Min 85 Dodoi trimite balonul în bara laterală, din 16 metri

♦Min 84 Iese Sebastian Velcotă și intră Cătălin Vaida

♦Min 83 Antrenorul Călin Cojocaru primește galben pentru proteste

♦Min 78 Ies Alin Burdeț și Ion Vasluian, intră Cosmin Gladun și Gabriel Stoi

♦Min 74 Sokovic îl întinde pe Aldescu, cu un șut din 13 metri. Portarul ”pandurilor” plonjează și reține

♦Min 73 Mihai Ene teage slab, de la 18 metri, și Aldescu reține fără probleme

♦Min 67 Iese Ludovic Erhard și intră Prince Buaben

♦Min 65 Foarte multe fragmentări ale jocului, în primele 20 de minute ale reprizei secunde. Se joacă destul de dur, iar ambele echipe au primit deja câte patru cartonașe galbene

♦Min 52 Dublă schimbare și la Pandurii. Ies Horațiu Peia și Keimus Bunga, intră Dieu Merci Luzemo și Constantin Grecu

♦Min 46 Ies Vlad Tudorache și Denis Golda, intră Cosmin Sîrbu și Nemanjia Sokovic, la Ripensia

♦Pauză. După un prim sfert de oră controlat de Pandurii, Ripensia a dominat ultima jumătate de oră și a reușit să egaleze, în finalul reprizei

♦Min 45 Șutul lui Golda, din 8 metri, este respins de Aldescu

♦Min 42 1-1 Remacle îl agată în careu pe Coulibay, iar arbitrul indică punctul cu var. Lovitura de la 11 metri este executată de Călin Tudor, care trimite în dreapta portarului, plecat pe colțul opus

♦Min 17 Țieranu trimite balonul, cu capul, în poartă lui Aldescu, dar golul nu este validat de arbitru, la semnalizarea asistenului Mihăilă, pe motiv de offside

♦Min 15 Șutul lui Vasluian, din 10 metri, este respins de Aldescu

♦Min 12 Pandurii continuă să atace, iar balonul expediat, la firul ierbii, de Dodoi, de la 18 metri, este reținut de Dobre în doi timpi

♦Min 10 Remacle putea realiza dubla, însă șutul său, din 12 metri, nu prinde cadrul porții

♦Min 3 1-0 La prima acțiune de atac, Pandurii deschide scorul prin Martin Remacle. Mijlocașul belgian înscrie cu un șut plasat, de la 17 metri, în stânga portarului.