Cupa Ligii Adeplast 8-imi: Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu

Concordia Chiajna 5 4 Pandurii Targu Jiu
Miercuri, 10 august 2016, ora 21:00
Stadion Concordia, Chiajna
Cupa Ligii Adeplast 8-imi

PLEASCA CONCORDIA  2Pandurii Târgu Jiu a pierdut meciul din optimile de finală ale Cupei Ligii Adeplast. Concordia Chiajna s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii după ce a învins aseară, pe terenul de la Chiajna, Pandurii Târgu-Jiu cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, într-un meci în care rezultatul a fost egal la finalul celor 90 de minute şi după prelungiri, scor 1-1.
Concordia a deschis scorul prin Tiberiu Serediuc (min.13), dar Pandurii au restabilit egalitatea prin Valentin Alexandru (min. 34), golgheterul din sezonul trecut al ligii secunde. Ambele echipe s-au întrecut în ratări și meciul a ajuns în prelungiri, unde Pandurii a rămas în zece oameni, Constantin Grecu fiind eliminat (min. 95).
La loviturile de departajare, Neluț Roșu, Marius Pena, Alexandru Albu și Bogdan Bucurică au transformat pentru ilfoveni, în timp ce pentru Pandurii au punctat Marian Pleașcă, Christian Obodo și Valentin Munteanu. Tiberiu Serediuc a ratat de la gazde, iar Claudiu Voiculeț și Bogdan Ungurușan de la oaspeți, șuturile acestora fiind apărate de Răzvan Stanca, respectiv Cristian Bălgrădean.
În sferturi, Concordia, finalista de anul trecut a competiției, o va înfrunta pe ACS Poli Timișoara, în deplasare, pe 7 sau 8 septembrie.
PLEASCA CONCORDIA
CS Concordia Chiajna – CS Pandurii Târgu-Jiu 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare
Au marcat: 1-0 Tiberiu Serediuc (13), 1-1 Valentin Alexandru (34)
Claudiu Voiculeț 3-2 (ratare – apără Cristian Bălgrădean),
Bogdan Bucurică 4-2 (gol), Valentin Munteanu 4-3 (gol), Tiberiu Serediuc 4-3 (ratare – apără Răzvan Stanca),
Bogdan Ungurușan 4-3 (ratare – apără Cristian Bălgrădean).
Concordia: Bălgrădean – Feussi, Albu, Tincu, Mamele – Ad. Cristea (67 Melinte) – Buleică (75 Pena), Grădinaru (46 Bucurică), N. Roșu, Serediuc – M. Constantinescu. Antrenor: Emil Săndoi.
Pandurii: Stanca – Pleașcă, Pițian, Vasiliević, Grecu – Răuță, V. Munteanu, Obodo, Hlistei (46 Trifu) – V. Alexandru (100 Ungurușan), Țucudean (79 Voiculeț). Antrenor: Petre Grigoraș.
Cartonaș roșu: Constantin Grecu (95)
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu-Vâlcea); arbitri asistenți: Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște). Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) – CCA, Constantin Stătescu (București) – LPF.