vineri , 19 aprilie 2024
panduriics.ro

Etapa a 2-a, Liga a II-a: Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte, scor 3-3

Pandurii Târgu Jiu şi Chindia Târgovişte au încheiat la egalitate meciul din etapa a doua a Ligii a II-a, disputat pe terenul de la Motru, scor 3-3. Partida transmisă în direct de Digi Sport a fost considerată cea mai spectaculoasă din etapa a doua, atât prin prisma numărului mare de goluri marcate cât şi prin evoluţia scorului. Oaspeţii de la Chindia au deschis scorul rapid şi au condus cu 2-0 în prima repriză în care Pandurii au redus din diferenţă înainte de a se intra la cabine. Gazdele au reuşit apoi egalarea în partea a doua a meciului şi au preluat conducerea, scor 3-2 dar Chindia a egalat din penalti iar ambele echipe au ratat pe final de meci victoria.

După doar trei minute de joc scorul a fost deschis de Chindia prin Georgian Honciu, după ce Neicuţescu a deviat o degajare a portarului Popescu, iar Honciu a scăpat singur spre poarta gazdelor. Scorul a devenit 0-2 din minutul 16 când atacantul Crinel Stoica l-a învins pe Răzvan Stanca cu un şut din interiorul careului. În minutul 43 Neicuţescu, mijlocaşul împrumutat de Chindia de la Dinamo, a fost la un pas de 3-0 după ce a trecut în viteză de apărarea echipei Pandurii şi a şutat la colţul scurt, dar portarul Stanca a respins.
Pandurii a redus din diferenţă în minutul 45 prin tânărul Gabriel Dodoi care a marcat din careul mic, după o incursiune a lui Bujor. După pauză antrenorul Adrian Iencsi a trimis pe teren doi tineri jucători Şendroiu şi Dănăricu care i-au înlocuit pe Bujor şi Zaina iar jocul echipei gazdă s-a schimbat. În minutul 67 Pandurii a egallt, scor 2-2, mijlocaşul Raiciu trimiţând balonul în poartă, după ce Dănăricu a şutat în bara transversală din lovitură liberă. Din minutul 69 Pandurii a preluat conducerea pe tabelă după ce Gabriel Dodoi şi-a adus din nou echipa în avantaj. Atacantul de 18 ani al echipei Pandurii a reluat la colţul scurt o centrare venită din partea stângă. Chindia a egalat în minutul 76 în urma unei lovituri de pedeapsă executate de căpitanul Honciu după ce centralul Robert Avram a indicat punctul cu var acuzând un henţ în careu al lui Vodă. În minutul 78 Pandurii a fost la un pas de 4-3 după ce mingea a lovit de două ori bara în aceiaşi fază. Pandurii Târgu Jiu a înregistrat astfel cel de-al doilea rezultat de egalitate din acest sezon şi a acumulat două puncte în clasamentul Ligii a doua unde ocupă locul zece.

Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte 3-3
Stadion Minerul din Motru, spectatori 500
Marcatori: Gabriel Dodoi (‘45, ‘69), Cristian Raiciu (‘67) / Georgian Honciu (‘3, ‘76- pen), Crinel Stoica (‘16)
Pandurii: Stanca (cpt.) – Vodă, Ciobanu, Lung, Drugă – Zaina (Dănăricu ‘46), Raiciu (Pârvulescu ‘75), Trifu – Bujor (Şendroiu ‘64), Dodoi, Rus. Rezerve neutilizate: D. Popescu – Homei, Celea, G. Tudoran. Antrenor: Adrian Iencsi
Chindia: I. Popescu – Martac, Vătavu, Ispas, Dumitraşcu – Neicuţescu, Honciu (cpt.) (Pencea ‘81), Mihai, Stoica, Matei (Nisipeanu ‘73), Băftoi (Neguţ ‘64). Rezerve neutilizate: Mieilă – Ciobotariu, Şerban, Acasandrei. Antrenor: Nicolae Croitoru
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).