miercuri , 24 aprilie 2024
panduriics.ro

Am învins din nou Dinamo, avem 3 victorii consecutive cu alb-roşii !

14_resize
Meciurile cu Dinamo Bucureşti par să le prindă de minune pandurilor. După cele două victorii din Cupa Ligii Adeplast, victorii care au dus echipa noastră în marea finală, elevii lui Edward Iordănescu au învins acum Dinamo şi în Liga 1. Nu fără emoţii însă. Partida de la Târgu Jiu, contând pentru etapa cu numărul 29, a fost una plină de suspans. Balul a fost deschis de golul lui Nicoară, primul din acest sezon pentru mijlocaş, după o centrare perfectă a lui Bogdan Şandru şi o reluare în bară a lui Mihai Roman. Nicoară a fost pe fază şi a deschis scorul dar bucuria nu a durat mult. După numai 3 minute, Marius Niculae a egalat la finele unui corner la care defensiva şi portarul pandurilor, Gliwa, nu au putut respinge mingea recentrată de Andrei Marc în faţa porţii, căpitanul Niculae îndeplinind o simplă formalitate. Avea să devină 1-2 încă din minutul 19, o minge pierdută de Vasiljevic fiind speculată de acelaşi Niculae care i-a pasat lui Alexe pentru un şut în forţă la firul ierbii care l-a lăsat fără replică pe Gliwa. Pandurii au fost apoi blocaţi de două ori la limită în tentativa de a egala şi parcă golul trebuia să vină. A venit în minutul 55 de la debutantul în Liga 1, Bogdan Şandru, debutant care după centrarea de gol de la reuşita lui Nicoară avea să-şi încununeze seara cu o execuţie superbă din lovitură liberă ce a făcut ca tabela să arate 2-2. Egalul nu era însă suficient pentru panduri care căutau victoria pentru a mai risipi din emoţiile retrogradării iar după centrarea lui Mrlzjak ce a picat pe bara transversală a venit momentul ca Anton şi Nistor să iasă la rampă. Primul a înşirat câţiva adversari pe drum, i-a pasat ideal decarului pandurilor iar acesta din urmă l-a lobat elegant pe Naumovski pentru 3-2 cu 10 minute înainte de final ! Reuşita a venit ca o descătuşare pentru jucători, staff-ul tehnic şi cei aproximativ 3.000 de fani din tribune care s-au bucurat enorm pentru un gol ce s-ar putea dovedi crucial în economia acestui sezon dificil, plin de încercări. Până la final, Dinamo nu a mai avut forţa să-şi creeze ocazii de gol, ci doar a bifat un cartonaş roşu al lui Nicolae Grigore în minutul 89 pentru cumul de cartonaşe. Victoria cu 3-2 în faţa alb-roşilor este astfel a treia consecutivă pentru Pandurii în meciurile cu Dinamo şi cea de-a patra consecutivă la Târgu Jiu în faţa „câinilor roşii”. Pandurii au acum 35 de puncte în clasament dar nu pot sărbători prea mult importantul succes pentru că vineri seara de la ora 21:00 au un duel dificil pe terenul unei contracandidate la evitarea retrogradării, Concordia Chiajna.

Pandurii Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti 3-2 (1-2)
Goluri: Nicoară (min. 10), Şandru (55′) şi Nistor (80′) / M. Niculae (13′) şi Alexe (19′)
Pandurii: Gliwa – Şandru (Elton, min. 66), Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Mrzljak, Anton – Răduţ, Nistor, Nicoară (Shalaj, min. 55) – Roman (Eric, min. 89)
Antrenor: Edward Iordănescu
Dinamo: Naumovski – Fai, Nedelcearu, Marc, Serginho – Grigore, Cristescu – C. Matei (V. Lazăr, min. 81), Alexe, Grozav (B. Gavrilă, min. 65) – M. Niculae (Bilinski, min. 58)
Antrenor: Flavius Stoican
Arbitri: Alexandru Tudor – As: Vasile Marinescu, Daniel Mitruţi – Ad: Dan Dreve, Alin Roşu. R: Bogdan Gheorghe