vineri , 29 martie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a remizat în etapa a 9-a, scor 1-1 în deplasare cu ACS Poli Timișoara

ACS POLI TIMIŞOARA – PANDURII TÂRGU JIU 1-1
Maudo Keita 41′ / George Tudoran 34′ – pen.
Stadion: Electrica (Timişoara – Timiş); Spectatori: 200; Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Radu Despa şi Cristian Nicolae Lucaci (ambii din Baia Mare).
ACS Poli: Smaranda (M. Contra 13′) – Haruţ, Melinte, Basic, D. Filip – D. Codrea, Dav. Pop, Maudo Keita (Mrkela 80′), Bîrnoi (Golda 75′) – Velcotă, Oct. Drăghici (cpt.). Rezerve neutilizate: – Motreanu, Bocşan, Stere, Rudolf. Antrenor: Ştefan Nanu
Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, D. Ciobanu, Konate, Vasilescu – Raiciu, Cenaj – Tudoran, D. Pîrvulescu (cpt.)(P. Popescu 76′), Vodă (Rob. Gheorghe 88′) – Nsiah (Blejdea 64′). Rezerve neutilizate: Sălăjan – Dănescu, Măicăneanu, Trancă. Antrenor: Adrian Bogoi

Pandurii Târgu Jiu a remizat, scor 1-1, sâmbătă după-amiază, în meciul cu ACS Poli, la primul meci jucat pe stadionul Electrica. Gazdele au fost conduse, după ce George Tudoran a înscris din penalty, dar atacantul de culoare venit din Norvegia, Maudo Keita, a marcat golul ce a adus al cincilea punct pentru gazde în acest sezon.
Partida putea începe bine din primele minute pentru Pandurii, după ce Pîrvulescu a trimis un şut în bara transversală din minutul 4. Timişorenii au fost nevoiţi să îl înlocuiască pe Smaranda în minutul 13, după ce portarul a căzut şi s-a lovit la un tendon cu care a avut probleme recente. Locul său a fost luat de goalkeeperul U21 Mario Contra, care s-a descurcat bine în meci. Totuşi, gorjenii au deschis scorul în minutul 34. Basic l-a faultat în careu pe Vodă, iar George Tudoran a marcat de la punctul cu var. Poli Timişoara putea fi periculoasă peste câteva minute când Pop a trimis cu capul din faţa porţii, iar mingea a fost respinsă în corner. Velcotă a bătut lovitura de la colţ, iar faza putea fi periculoasă, dacă Drăghici ar fi ajuns la balon. Atacantul nu a reuşit însă, iar mingea s-a scurs prin faţa porţii. Până la urmă, golul a venit la o fază la care Maudo Keita a tras puternic, din afara careului, cu pământul, iar portarul Mihai Colotan nu a putut interveni. Până la finalul reprizei, Pîrvulescu a mai trimis un şut periculos, dar Mario Contra a respins în corner şi la pauză scorul a fost 1-1, același scor rămânând pe tebelă ș la finalul jocului. Cu 18 puncte acumulate după 9 etape, Pandurii se află pe locul 4 şi e la egalitate cu Academica Clinceni, aflată pe 3, iar vinerea viitoare primeşte vizita celor de la UTA.