vineri , 26 aprilie 2024
panduriics.ro

LIGA A II-A / ASA Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu, scor 4-1 în etapa a 18-a a Ligii a II-a

ASA TÂRGU MUREŞ – PANDURII TÂRGU JIU 4-1
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş – Mureş); Spectatori: 200;
Au marcat: Mihai Petra 36′, Robert Candrea 48′, Dan Panait 86′, Tiberiu Petriş 90+2′ / Ciprian Rus 18′
ASA: Moga – Băjan, Candrea (cpt.), Kilyen, Mendy – P. Iacob, Petriş – Al. Stoica (R. Iliescu 85′), Licu (D. Panait 76′), C. Sîrbu – Petra (Mijokovic 72′). Rezervă neutilizată: Negruşa. Antrenor: Marius Popescu
PANDURII: R. Stanca (cpt.) – Homei, Celea (Turda 66′), D. Lung, Drugă – Şut, Dănăricu (Raiciu 63′), Durkovic, Brînzan – Dodoi (D. Pîrvulescu 58′), Cip. Rus. Rezerve neutilizate: D. Popescu – Vodă, Şendroiu, Al. Vasilescu. Antrenor: Dorian Gugu
Eliminat: Răzvan Stanca 70′ (cartonaş roşu)
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); Asistenţi: Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca) şi George Bogdan Duţă (Bacău).

Meciul dintre fostele prim-divizionare ASA Târgu Mureş şi Pandurii Târgu Jiu din etapa a 18-a, penultima a turului Ligii a II-a a început bine pentru oaspeţi dar s-a încheiat cu victoria gazdelor. Gazdele de la ASA au revenit după ce echipa din Târgu Mureş a fost condusă dar a câştigat în final cu 4-1.
Rus a deschis scorul pentru Pandurii în minutul 18, după ce l-a învins pe Moga cu un şut din 16 metri, la capătul unei acţiuni frumoase create de Dodoi şi Durkovic. Avantajul minim s-a menţinut până aproape de finalul primei reprize când Mihai Petra a reuşit să-l învingă pe Stanca din 6 metri după ce a fost pe fază la mingea revenită în teren din transversală după şutul puternic al lui Licu. Robert Candrea a înscris pentru gazde în minutul 48, cu o lovitură de cap din 6 metri, după cornerul bătut de Stoica.Eliminarea din minutul 70 a căpitanului echipei Pandurii, Răzvan Stanca, pentru un fault din postura de ultim apărător la 40 de metri, asupra lui Sîrbu, a înclinat decisiv balanţa în favoarea formaţiei din Târgu Mureş. Pentru că Pandurii a efectuat toate înlocuirile până în momentul eliminării lui Stanca, în poartă a intrat fundaşul Sergiu Homei. Fostul dinamovist a prins curaj cu mănuşile în mâini după ce a avut două intervenţii salvatoare în postură de unu la unu cu Cosmin Sîrbu (75, 82). Dan Panait (86) a făcut 3-1 după ce a fost servit ideal de Sîrbu, iar Tiberiu Petriş (90+2) a stabilit rezultatul final în prelungiri, 4-1 şi ASA Târgu Mureş a urcat pe locul 4, cu 31 de puncte, în timp ce Pandurii Târgu Jiu se menţine pe poziţia a 16, cu doar 17 puncte acumulate în 18 etape. Din tur a mai rămas o singură etapă de disputat, mureşenii urmând să joace la Timişoara cu ASU Politehnica, în timp ce Pandurii vor primi vizita celor de la Dacia Unirea Brăila, la Motru, acasă, acolo unde nu au câştigat deloc în acest sezon.

Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş – Mureş);
ASA: Moga – Băjan, Candrea (cpt.), Kilyen, Mendy, P. Iacob, Petriş, Al. Stoica, C. Sîrbu, Licu, Petra
Rezerve: Negruşa – R. Iliescu, D. Panait, Mijokovic. Antrenor: Marius Popescu
Pandurii: R. Stanca (cpt.) – Homei, Celea, D. Lung, Drugă, Brînzan, Şut, Dodoi, Dănăricu, Cip. Rus, Durkovic
Rezerve: D. Popescu – Turda, Vodă, D. Pîrvulescu, Şendroiu, Raiciu, Al. Vasilescu. Antrenor: Dorian Gugu

►Min 90+2 4-1 Tiberiu Petriş înscrie şi el după un contraatac al mureşenilor. Homei primeşte un nou gol

►Min 86 3-1 Sîrbu centrează în careu şi Dan Panait îl învinge pe portarul fundaş Sergiu Homei

►Min 85 Intră Raul Iliescu în locul lui Alexandru Stoica

►Min 76 Intră Dan Panait în locul lui Rafael Licu

►Min 75 Sîrbu scapă singur cu Homei, însă nu îl poate învinge după ce i-a tras în picior portarului de conjunctură

►Min 72 Intră Mijokovic în locul lui Petra

►Min 70 Răzvan Stanca este eliminat după o intervenţie de ultim apărător, la 40 de metri, asupra lui Sîrbu. Cum gorjenii au făcut toate schimbările, fundaşul Sergiu Homei intră în poartă

►Min 66 Intră Turda în locul lui Celea

►Min 63 Intră Raiciu şi iese Dănăricu

►Min 58 Intră Pîrvulescu şi iese Dodoi

►Min 48 2-1 Robert Candrea înscrie cu o lovitură de cap din 6 metri după o centrare dintr-o lovitură de colţ a lui Stoica

►Min 36 1-1 Rafael Licu şutează puternic de la 25 de metri, mingea loveşte transversala, revine în 6 metri la Mihai Petra, care îl învinge pe Stanca

►Min 18 0-1 După o acţiune în dreapta şi mai multe schimburi de bare între Dodoi şi Durkovic, acesta din urmă centrează în careul de 6 metri, acolo de unde fundaşii gazdelor nu resping prea departe, până la Ciprian Rus, al cărui şut de la 16 metri îl învinge pe Moga