miercuri , 24 aprilie 2024
panduriics.ro

România – Zimbru Chişinău 1-0, după golul marcat de golgheterul echipei Pandurii, Ioan Hora

HORA NATIONALACu toţi cei patru jucători ai echipei Pandurii convocaţi la naţională pe teren, România a câştigat şi al doilea amical din stagiul de pregătire pe care neţionala îl susţine în Turcia. După 5-1 cu Torpedo Kutaisi, „tricolorii” s-au impus cu 1-0 în faţa celor de la Zimbru Chişinău, locul 3 în Republica Moldova. Săpunaru, Răduţ, Ropotan şi Hora au jucat din primul minut al partidei, şi tot în primul minut golgheterul echipei Pandurii, Ioan Hora, a marcat unicul gol al întâlnirii. Golgheterul Ligii 1 a confrmat astfel forma bună prin care trece şi la echipa naţională deschizând scorul pentru România după doar 28 de secunde, după ce a profitat de o mare eroare în apărarea moldovenilor. Atacantul care are marcate 12 goluri în Liga 1, Ioan Hora, a fost aproape de al doilea gol pentru România, dar a trimis peste poartă, după o centrare bună a lui Rotariu. Denis Alibec a obţinut un penalty în minutul 78, dar atacantul Astrei a ratat şansa de a face 2-0, şutând în bară de la 11 metri. Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru România, naţionala înregistrând al doilea succes în stagiul de pregătire din Turcia.
Selecţionerul Anghel Iordănescu a apreciat la finalul meciului dorinţa de victorie a echipei recunoscând că se aştepta la cu totul altceva: ”Personal aș fi așteptat altceva de la băieții noștri, în ceea ce privește posesia, inițiativa în joc, în ceea ce privește adeziunea lor la efort. Apreciez însă faptul că și-au dorit să câștige și că am reușit să vedem și ceilalți jucători care nu începuseră meciul anterior. Din punctul meu de vedere așteptam cu totul și cu totul altceva. Așteptam să avem mai multă inițiativă, să controlăm jocul, dar am avut un adversar arțăgos, care are 11 străini în echipă. Sincer să fiu, observ la ei că s-a acumulat o perioadă de oboseală, mai mult una mentală, atât din modul în care s-au prezentat astăzi, și datorită faptului că au venit aproape toți din alte cantonamente, din alte țări, neavând acea pauză care le era necesară. Dar e bine că îi avem pe toți aici, îi vedem, știm cam cum se prezintă și sperăm ca și ultimul meci să ne aducă și alte lucruri pe care să le lămurim”.
Pentru România urmează amicalul cu Beroe Stara Zagora, locul 3 în Bulgaria. Meciul se joacă sâmbătă, de la ora 17:00.