vineri , 19 aprilie 2024
panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu nu a mai ieşit pe teren în repriza a doua a meciului cu ASA Târgu Mureş din cauza accidentării unui număr mare de jucători

Partida ASA Târgu Mureş-Pandurii Târgu Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, a fost abandonată, duminică, după 45 de minute, la scorul de 2-0 pentru gazde, întrucât jucătorii formaţiei oaspete au refuzat să mai iasă de la vestiare din cauza condiţiei precare a gazonului care a dus la accidentarea unui număr mare de jucători care au evoluat în prima repriză.
Suprafaţa de joc de pe arena „Trans-Sil” din Târgu Mureş era îngheţată, iar jucătorii s-au resimţit vizibil după contactul cu gazonul. În plus, atât fotbaliştii, cât şi arbitrul central au alunecat de mai multe ori pe durata primei reprize. Gabi Mureşan (19′) şi Vlad Morar (37′) au înscris pentru formaţia din Târgu Mureş.
Înainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a arătat observatorului de joc că oaspeţii au la dispoziţie trei minute să iasă pe gazon, în caz contrar meciul va fi abandonat.

ASA Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu 2-0
Au înscris: Gabi Mureşan (19′) şi Vlad Morar (37′)
ASA Târgu Mureş: Moga – Matei, Cordoş, Constantin, Mendy – Candrea, Mureşan – Ciolacu, Rus, Morar – Kuku; Rezerve: Petho, Chertes, Szasz, Iacobovici, Netzer, Deaconu, Ursu.
Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Tudor, Piţian, Unguruşan, Pîrcălabu – Pirtea, David – Brînzan, Herea, Răuţă – Dodoi; Rezerve: Negrilă, Pîrvulescu, Sânmărtean, Pleaşcă.

Marin Condescu: „Am vorbit cu arbitrul şi nu a vrut să amâne meciul. Jucătorii nu au vrut să rişte!”

Marin Condescu, membru în Adunarea Generală a Acţionarilor clubului Pandurii Târgu Jiu, a declarat duminică, după ce partida ASA Târgu Mureş – Pandurii a fost abandonată înainte de startul reprizei secunde, la scorul de 2-0, că speră ca meciul să se rejoace în condiţii normale.
“Oamenii nu au vrut să rişte şi după aceea doctorul a constat la patru jucători că nu mai pot continua şi a hotărât că nu mai pot juca. M-am dus pe teren, la Avram, şi am constatat amândoi că erau movile de gheaţă pe teren. La vreo 10 centimetri, sferice cam cât o minge de fotbal. Trebuie să începem de undeva. I-am spus că nu e acoperit de regulament. Sânmărtean şi Pleaşcă nu au vrut să joace de la început. Dacă nu voiau să joace din cauza banilor, atunci nu veneau de la început, dar nu a fost vorba de asta. Au fost discuţii că nu există literă de regulament să amâne meciul. Fotbaliştii au încercat, iar la pauză nu au mai vrut să iasă. Cei patru fotbalişti răniţi nu au mai vrut să intre, după verdictul medicului. Observatorul a spus că nu are niciun fel de atribuţie, decât consultativă. Arbitrul e singurul care ia decizia. Mi-a recunoscut. Mi-a spus: ‘Ce să fac? Să amân 24 de ore? Nu se îmbunătăţesc condiţiile peste 24 de ore’. Cred că nu se vor mai juca meciuri în astfel de condiţii. Sper să se facă regulamente solide. Dacă se spune că e instalaţie de condiţie, atunci să fie. Şi cei de la ASA şi-au dat seama de condiţiile meciului, dar cea mai bună soluţie era ca ambele echipe să-şi dea seama că nu se pot întruni condiţiile unui meci de fotbal”, a declarat Marin Condescu după meci.

Iustin Ştefan, secretar general LPF: „Arbitrul şi-a asumat decizia în privinţa terenului de joc”

Iustin Ştefan, secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), a declarat duminică, după ce partida ASA Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu a fost abandonată înainte de startul reprizei secunde, la scorul de 2-0, că arbitrul de centru Marius Avram şi-a asumat decizia de disputare a meciului. „S-a stabilit de foarte mult timp să se joace meciuri din Liga 1 în decembrie şi televiziunile au fost de acord. Am încercat să punem meciurile la altă oră în această lună de iarnă, iar televiziunile s-au opus. Din păcate, anotimpul e împotriva noastră şi chiar nu putem să-l controlăm. Cupa Ligii nu a încurcat calendarul competiţional pentru Liga 1. Există astfel de situaţii în Liga 1 pentru că aceasta este situaţia infrastructurii sportive în România. Instalaţia de încălzire funcţionează până la minus 3 grade, acestea sunt specificaţiile tehnice din documentele aflate la Liga Profesionistă de Fotbal. Comisia de Disciplină va stabili a cui e vina în acest caz. Potrivit regulamentelor sportive în astfel de situaţii, cel care stabileşte practicabilitatea unui teren de fotbal este arbitrul jocului. Arbitrul a stabilit că terenul de joc este practicabil, asa a apreciat el. Mai departe, având în vedere ce susţin cei de la Pandurii, probabil că ei vor formula o sesizare în care vor spune că terenul era impracticabil. Apoi, urmează să decidă Comisia şi sunt două căi regulamentare. Observatorul LPF răspunde de tot ce înseamnă organizare şi stadion, mai puţin suprafaţa de joc. Observatorul are doar un rol consultativ în privinţa calităţii terenului. Situaţia gazonului este criteriu de omologare, iar clubul ASA Tîrgu Mureş a primit o omologare provizorie. Ca stadion de rezervă îl au pe cel din Cluj-Napoca, dar trebuia să existe o notificare cu minimum 7 zile înainte. Mesajul pe care l-am transmis încă de aseară este că arbitrul trebuie să-şi asume o decizie în privinţa terenului de joc”, a spus Iustin Ştefan.

Alexandru Răuţă: „A fost o greşeală că am jucat şi prima repriză. Nu puteam să stăm pe picioare”

Alexandru Răuţă, mijlocaşul echipei Pandurii Târgu Jiu, a declarat duminică, după ce partida ASA Târgu Mureş – Pandurii a fost abandonată înainte de startul reprizei secunde, la scorul de 2-0, că arbitrul şi observatorul au greşit, întrucât suprafaţa de joc era impracticabilă. „A fost o greşeală că am jucat şi prima repriză, îmi pare rău că am intrat pe teren. Este greşeala domnului Avram şi a observatorului, nu trebuia să jucăm acest meci. Se vedea că nu puteam să stăm pe picioare, chiar şi cu ghete sintetice. Era mai bine şi la patinoar. Sânmârtean şi Pleaşcă au refuzat să joace pentru a se feri de accidentări, dar noi am zis să fim fair-play, să ducem competiţia până la capăt. Dar nu se putea, mai mulţi jucători s-au lovit. Dacă ne accidentam azi, nu cred că clubul avea bani de intervenţie, de operaţie, Doamne fereşte!”, a declarat Alexandru Răuţă după meci.