panduriics.ro

Pandurii Târgu Jiu a câştigat meciul amical cu ACSO Filiaşi, scor 1-0

Pandurii Târgu Jiu – ACSO Filiaşi 1-0 (1-0)
Stadion Motru, teren II sintetic
Pandurii: Moga – Raiciu, Turda, Celea, Drugă, Pârvulescu, Milenco Skoric, Șut, Tudoran, Dănăricu, Cosmin Ionică. Antrenor: Adrian Bogoi.
Au mai intrat: Daniel Popescu, Ovidiu Jianu – Dănescu, Vasilescu, Vodă, Dodoi, Lemac, Băjan, Marek, Măicăneanu.
ACSO Filiași, repriza I: Nedeianu – Calu, Lupu, Tereche, Duma – Dănuț Stancu, Costea (’20, Borneci) – Alin Stancu, Badea (’22, C. Dinu), Geanimu – Căle. Antrenor: Silviu Lung.
ACSO Filiași, repriza a II-a: Nedeianu (’87, Munteanu) – Toshi, Preda, Chiriță, Crușoveanu – Tudor, Borneci (’85, Calu) – Borhot, Geanimu (’67, David Stăiculescu), Chivu – Dinu.
Au arbitrat: Ion Enea – Andreea Vlădulescu, Ionuț Ionescu.

Pandurii Târgu Jiu s-a impus miercuri cu scorul de 1-0 în meciul amical cu ACSO Filiaşi, disputat pe terenul II, sintetic, al stadionului „Minerul“ din Motru. Oaspeţii de la Filiaşi au început bine meciul și la un corner executat de Geanimu, Costea a reluat cu capul, iar mingea a lovit transversala în minutul 2. Pandurii au reușit să deschidă scorul după puţin timp prin golul marcat de Șut, care a reluat cu capul, la colțul scurt, o centrare venită din corner, de pe dreapta, de la Dănăricu în minutul 7.
În prima parte a jocului antrenorul Adrian Bogoi a trimis pe teren următoarea echipă: Moga – Raiciu, Turda, Celea, Drugă, Pârvulescu, Milenco Skoric, Șut, Tudoran, Dănăricu, Ionică. În partea a doua a meciului au mai intrat: Daniel Popescu, Ovidiu Jianu – Dănescu, Vasilescu, Vodă, Băjan, Dodoi, Lemac, Marek şi Măicăneanu.
În total au evoluat în acest joc 21 de fotbalişti printre care şi trei dintre juniorii clubului care se pregătesc cu echipa mare, doi dintre jucători acuzând probleme medicale şi lipsind de la acest amical. Acesta a fost cel de-al treilea meci amical pentru Pandurii , în primele jocuri de verificare echipa reușind o victorie, 2-0 în meciul cu Internațional Bălești, și un egal, scor 1-1 cu Petrolul Bustuchin.
Pandurii va încheia sâmbătă 3 februarie acest stagiu de pregătire dar va continua seria de jocuri amicale.

La finalul partidei amicale de la Motru antrenorul Adrian Bogoi s-a declarat mulţumit de acest joc şi de primul unsprezece trimis pe teren în prima repriză: „A fost un meci bun de pregătire în care am folosit două echipe. Un prim unsprezece mulţumitor cu o primă repriză destul de bună în care am şi marcat un gol şi am avut mai multe ocazii iar în repriza a doua am dat posibilitatea tuturor celor care fac parte din lotul nostru să joace, chiar şi juniorilor care se pregătesc cu noi. În concluzie a fost un test foarte bun mai ales că venim după un program mai încărcat de pregătire cu câte două antrenamente pe zi. A fost o perioadă de acumulare şi se resimte o anumită oboseală. Mai avem trei zile din acest cantonament de pregătire centralizată şi ceea ce ne interesează cel mai mult e aspectul fizic şi să nu avem accidentări în lot”. Foto: sport-vartos.ro