Etapa 9: Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu

Stadion: Stadionul Central „Ion Comşa” (Călăraşi)

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – PANDURII TÂRGU JIU 3-1
Stadion: Stadionul Central „Ion Comşa” (Călăraşi); Spectatori: 800
Au înscris: Bogdan Şandru 39′, Valentin Alexandru 42′ – pen., Bobo Kanda 48′ / Gabriel Dodoi 20′
DUNĂREA: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Mardare – Preoteasa, Sil. Pană – Kanda, Drăghiceanu (Cr. Puşcaş 46′), Missi Mezu (Danciu 79′) – Val. Alexandru (Val. Munteanu 70′)
Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Bg. Vasile, C. Cristea, Dincă
Antrenor: Dan Alexa
PANDURII: D. Popescu – Homei, D. Lung (cpt.), Turda, D. Drugă – Şut, Dănăricu, Cip. Rus (Durkovic 87′), Raiciu – Dodoi (M. Maxin 64′), Bujor (Şendroiu 72′)
Rezerve neutilizate: Ov. Jianu – Vodă, Celea, D. Pîrvulescu
Antrenor: Adrian Iencsi
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenţi: Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti);

Seria de invincibilitate la meciurile din deplasare a echipei Pandurii a fost întreruptă în etapa a 9-a, la Călăraşi, unde Dunărea s-a impus cu scorul de 3-1. Asta a fost primul eşec în deplasare pentru Pandurii în acest sezon, după ce în precedentele patru jocuri, echipa remizase cu FC Argeş (0-0) şi câştigase cu Metaloglobus Bucureşti (3-2), CS Mioveni (4-0) şi CS Baloteşti (2-0). La Călăraşi, Pandurii a început în forţă jocul şi, în minutul 5, Vlad Bujor a lovit transversala, cu un şut de la 25 de metri. Gabriel Dodoi a deschis scorul, în minutul 20, după o nesincronizare a fundaşilor adverşi. Dunărea a întors însă rezultatul pe finalul reprizei, în doar trei minute, prin Bogdan Şandru (39) şi Valentin Alexandru (42). Fostul atacant al ”pandurilor” a marcat din 11 metri, după ce Missi Mezu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă. Gazdele au mărit diferenţa în minutul 48, când Bodo Kanda l-a învins cu un şut din 12 metri pe Daniel Popescu, titularizat în acest joc, în locul lui Răzvan Stanca.
De precizat că echipa din Călăraşi fusese antrenată în prima etapă a actualului sezon chiar de Adrian Iencsi, însă, după eşecul cu Academica Clinceni (1-4), acesta a plecat de la malul Dunării şi, la scurt timp, a semnat cu Pandurii Târgu Jiu, unde l-a înlocuit pe Mihai Teja.
Adrian iencsi: ”În niciun caz nu este un meci special pentru mine. Echipa a fost condusă şi de alţi antrenori după plecarea mea. Eu am petrecut acolo o perioadă bună, am făcut şi cantonamentul în Serbia, am stat aproape două luni de zile la Dunărea, dar nu-l consider un joc aparte”.
Dan Alexa: ”A fost greu, pentru că am întâlnit o echipă care a avut în compartimentul ofensiv trei jucători care au evoluat şi în Liga 1. Fotbalişti buni, activi, care ne-au surprins în startul partidei. Am primit gol, însă ne-am revenit foarte repede. Este marele merit al nostru că am reuşit până la pauză să întoarcem rezultatul, la 2-1. Începutul a aparţinut celor de la Pandurii, dar până la final am controlat ostilităţile în totalitate. Ne-am mai creat situaţii de gol şi consider că este o victorie meritată. Nu doar atacanţii, Valentin Alexandru şi Missi Mezu, au făcut un joc bun. Vreau să-I felicit pe toţi pentru travaliu, efort, pentru dăruire: cei din linia defensivă, mijlocaşii, dar şi pe portarul Cezar Lungu. A fost un meci în care, cu precădere în repriza secundă, băieţii au interpretat perfect tot jocul. Pandurii s-au apropiat de poartă doar o dată la un şut al lui Dodoi”, a declarat antrenorul Dan Alexa.
În etapa viitoare, Pandurii Târgu Jiu joacă acasă cu Olimpia Satu Mare, sâmbătă, de la ora 11:00.

Stadion: Stadionul Central „Ion Comşa” (Călăraşi);
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenţi: Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti).

►Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Mardare, Missi Mezu, Preoteasa, Sil. Pană, Kanda, Drăghiceanu, Val. Alexandru
Rezerve: Gab. Popa – Bg. Vasile, Danciu, Cr. Puşcaş, C. Cristea, Val. Munteanu, Dincă

►Pandurii: D. Popescu – Homei, D. Lung (cpt.), Turda, D. Drugă, Raiciu, Şut, Cip. Rus, Dodoi, Dănăricu, Bujor
Rezerve: Ov. Jianu – Vodă, Celea, Şendroiu, Durkovic, D. Pîrvulescu, M. Maxin

►Min 90 Puşcaş trimite peste poartă din 6 metri, după un corner executat de Kanda

►Min 87 Ciprian Rus este schimbat cu Durkovic

►Min 82 Silviu Pană şutează din 15 metri în bară

►Min 79 Iese Messi Mezu şi intră Danciu

►Min 70 Vali Alexandru este schimbat cu Valentin Munteanu

►Min 69 Missi Mezu şutează de la 22 de metri, puţin pe lângă bara din dreapta a lui Popescu

►Min 64 Dodoi este schimbat cu Maxin

►Min 63 Dodoi şutează din 12 metri, dar Lungu e la post

►Min 48 3-1 Bodo Kanda pătrunde în careu şi din 12 metri introduce balonul în plasă

►Min 46 Drăghiceanu este schimbat cu Puşcaş

►Min 42 2-1 Valentin Alexandru aduce echipa lui Dan Alexa în avantaj, din penalty, lovitura de la 11 metri fiind acordată după un fault în careul la Messi Mezu

►Min 39 1-1 Bogdan Şandru înscrie din 6 metri, după o busculadă în careul mic

►Min 20 0-1 Gabriel Dodoi marchează, surprinzător, după o nesincronizare a fundaşilor călărăşeni

►Min 23 Şandru şutează puţin pe lângă poartă din 12 metri

►Min 5 Oaspeţii încep în forţă. Bujor loveşte bara dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri