Etapa 8: Pandurii Târgu Jiu – CS Afumaţi

Stadionul Municipal din Motru
Liga 2, etapa 8

PANDURII TÂRGU JIU – CS AFUMAŢI 1-1
Stadion: Minerul (Motru); Spectatori: 800;
Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Gabriel Cătană (Târgovişte).
Bogdan Dărăricu 31′ / Marian Vlada 77′ – pen.
PANDURII:R. Stanca (cpt.) – Homei, Brînzan, D. Lung, D. Drugă – Şut, Dănăricu (D. Pîrvulescu 76′), Tudoran (Şendroiu 36′), M. Maxin – Cip. Rus (Durkovic 73′), Dodoi
Rezerve neutilizate: D. Popescu – Vodă, Turda, Bujor. Antrenor: Adrian Iencsi
AFUMATI: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju, V. Tudorache, Olariu (A. Zaharia 70′), Rz. Avram, Vlada (D. Burlacu 82′), Şt. Vasile (M. Manole 60′), Mug. Dedu
Rezerve neutilizate: Obretin – Buzea, Al. Mitu, Vas. Nicolae.Antrenor: Vasile Neagu

Pandurii Târgu Jiu a remizat, sâmbătă, scor 1-1, cu CS Afumaţi, în etapa a 8-a a Ligii a II-a. În meciul din etapa a 8-a, oaspeţii au trimis de două ori balonul în bară, în minutele 5 şi 13, prin Vlada, respectiv Dedu. Ilfovenii au mai avut o ocazie imensă în minutul 20, când balonul trimis cu capul de Vlada, din 5 metri, a fost respins, printr-un reflex de excepţie, de Răzvan Stanca. Pandurii a deschis scorul, în minutul 31, cu un şut pe spaţiul porţii, prin Dănăricu, a cărui execuţie, de efect, de la 17 metri, a poposit în plasa porţii. Pandurii puteau majora avantajul în finalul primei reprize, când balonul reluat de Dodoi, din cădere, a fost respins de pe linia porţii de oaspeţi. Începutul părţii secunde a aparţinut tot oaspeţilor, dar Stanca a intervenit salvator la şutul lui Perju şi la lovitura de cap a lui Vlada. Pandurii a replicat prin Dănăricu (53), al cărui şut, din 9 metri, a lovit bara laterală, şi prin Rus, balonul trimis de acesta, din unghi, fiind respins cu piciorul de portarul Marinescu. În minutul 77, arbitrul Cristian Georgescu a dictat, uşor, lovitură de pedeapsă la căderea lui Patriche, iar Vlada a egalat de la punctul cu var. În prelungiri, ambele echipe au trecut pe lângă victorie: Manole, scăpat din marcaj, n-a găsit cadrul porţii din poziţie ideală iar Dodoi a trimis balonul, din unghi, cu capul, direct în abdomenul portarului, chiar la ultima fază.

Asrian Iencsi: “Acest egal e ca o victorie pentru mine!”

Meciul a-a încheiat cu scorul de 1-1 şi Pandurii a obţinut a doua remiză pe propriul teren, după cea cu Chindia Târgovişte (3-3), din etapa a doua. Între cele două egaluri, Pandurii au pierdut acasă cu Academica Clinceni (1-2) şi AFC Hermannstadt (1-3). “Nu mai pun accent pe faptul că nu câştigăm acasă. Per total, eu sunt mulţumit de numărul de puncte obţinute până acum. Îmi felicit băieţii. Acest egal e un rezultat bun. Pentru mine e ca o victorie, fiindcă jucătorii mei au avut determinare şi au fost implicaţi în joc. Mai devreme sau mai târziu va veni vremea când vom câştiga acasă, aşa cum va veni şi vremea care în care vom pierde afară. Nu comentez arbitrajul. Las la aprecierea celor care au fost prezenţi în tribune”, a afirmat antrenorul Asrian Iencsi.

Stadion: Minerul (Motru – Gorj);
Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Gabriel Ion Cătană (Târgovişte).

►Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Homei, Brînzan, D. Lung, D. Drugă, Şut, Dănăricu, Tudoran, M. Maxin, Cip. Rus, Dodoi
Rezerve: D. Popescu – Vodă, Şendroiu, Turda, Durkovic, D. Pîrvulescu, Bujor
Antrenori secunzi: Dragoş Militaru şi Dorian Gugu

►Afumaţi: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju, Vl. Tudorache, Vas. Olariu, Rz. Avram, Vlada, Şt. Vasile, Mug. Dedu
Rezerve: Obretin – Buzea, Alin Zaharia, D. Burlacu, Al. Mitu, Vas. Nicolae, M. Manole
Antrenor: Vasile Neagu

►Min 90+3 Ocazie mare la ultima fază. Dodoi reia cu capul dintr-un unghi închis, din careul mic, însă îl nimereşte pe portar

►Min 90+2 Pe Contraatac, Manole nu prinde cadrul porţii de la 10 metri

►Min 82 Iese Marian Vlada şi intră Dorin Burlacu

►Min 77 1-1 Arbitrul acordă uşor un penalty la căderea lui Patriche în careu, iar Marian Vlada egalează din lovitură de pedeapsă

►Min 76 Iese Dănăricu şi intră Pîrvulescu

►Min 73 Iese Rus, intră Durkovic

►Min 70 Iese Olariu şi intră Alin Zaharia

►Min 65 Marinescu respinge şutul lui Rus, trimis uşor din unghi

►Min 60 Iese Vasile şi intră Manole

►Min 53 Dănăricu loveşte bara laterală, cu un şut din 9 metri

►Min 50 Perju, scăpat din marcaj, nu reuşeşte să-l învingă pe Stanca dintr-o poziţie ideală

►Min 40 Şendroiu centrează, iar Dodoi, din cădere, reia slab, însă balonul e respins de pe linia porţii de oaspeţi

►Min 35 Iese Tudoran, accidentat, şi intră Şendroiu

►Min 31 1-0 La primul şut pe sparţiul porţii, Pandurii deschide scorul, prin Bogdan Dănăricu, al cărui şut, de efect, de la 17 metri, poposeşte în plasa laterală

►Min 20 O nouă ocazie imensă pentur ilfoveni. Vlada reia cu capul, din interiorul careul mic, Stanca respinge balonul de la firul ierbii

►Min 13 Dedu trimite balonul cu capul, în transversală

►Min 5 Ocazie imensă pentru Afumaţi: balonul trimis cu capul de Vlada, din 5 metri, lovind bara laterală