Etapa 6: Pandurii Târgu Jiu – SSC Farul Constanţa

Pandurii Târgu-Jiu – SSC Farul Constanţa: 5-3 (2-2)
Teren sintetic Târgu Jiu, Spectatori 1100
Pandurii: Mih. Cotolan – Rob. Gheorghe (Trancă `57), D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu – Brînzan (cpt.), Cenaj, Vodă – Tudoran (P. Popescu `87), Nsiah (Blejdea `75), D. Pîrvulescu. Rezerve neutilizate: Sălăjan – Trancă, Măicăneanu, Nic. Cotolon. Antrenor: Adrian Bogoi.
Farul: Stavrev – Iani, Roumadi, K. Twumasi, Zamfir – Doumbia (G. Păun `71), Diakite (Fotescu `37), Tudorică – Al. Grigoraş (cpt.) (Cocîrlă `58), Jallow, Licu. Rezerve neutilizate: Raclău – M. Dumitraşcu, Bg. Petrescu, Ţăranu. Antrenor: Ion Barbu.

Pandurii a început mai bine partida cu Farul din etapa a şasea şi a atacat continuu încă din primele minute. Pandurii se aflau la cel de-al treilea meci oficial pe care îl disputau pe terenul sintetic de la Târgu Jiu, teren pe care se şi antrenează înaintea partidelor oficiale. Pandurii au marcat chiar şi un gol, anulat în minutul 18, după ce şutul lui Pîrvulescu a fost respins de Stavrev, dar Nsiah, care a reluat în poartă, era în offside în momentul şutului. Farul a fost însă echipa care a deschis scorul prin Rafael Licu, în minutul 21. După aproape zece minute, Pandurii a egalat prin Daniel Ciobanu. În min. 35, George Tudoran i-a adus pe Pandurii în avantaj, după ce a înscris din penalti. În faza imediat următoare, nou intratul Marius Fotescu a egalat iar la pauză scorul a fost egal, 2-2. .
Imediat după pauză, Daniel Pîrvulescu a finalizat un contraatac al pandurilor, însă constănţenii au egalat din nou, în min. 63, prin autogolul lui Moussa Konate. După alte patru minute, Pandurii au revenit în avantaj. Pîrvulescu a marcat din nou, plasat din 13 metri, la colţul lung, pe lângă portarul advers. În minutul 82, Farul, care juca în zece jucători după accidentarea lui Andreas Iani, din minutul 75, a primit un penalti, la scorul de 4-3 pentru gazde, după un fault al lui Cenaj asupra lui Fotescu. Rafael Licu şi Fotescu s-au certat care să execute iar Licu a şutat pe lângă poartă. Printre cei mai buni jucători de pe teren, Pîrvulescu a avut o contribuţie şi la al cincilea gol înscris de gazde, în prelungiri, în min. 95. Acesta a recuperat în flancul drept, a pătruns în careu şi a trimis în centru pentru Andrei Blejdea, care, singur cu portarul, a trimis lobat din 8 metri. Meciul s-a încheiat cu scorul de 5-3, iar Pandurii a luat încă trei puncte, acumulând acum 11 puncte din 6 jocuri, cu 4 mai puţin decât liderul ligii a doua, Academica Clinceni.