Etapa 32: ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Targu Jiu

Politehnica Timişoara 1 1 Pandurii Targu Jiu
Sâmbătă, 28 aprilie 2018, ora 17:00
Liga 2, etapa 32

Pandurii Târgu Jiu şi ASU Politehnica Timişoara au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul din etapa a 32-a a Ligii a II-a Casa Pariurilor.
Gazdele au deschis scorul rapid, prin Ioan Mera, dar în repriza secundă, după ce au irosit câteva şanse mari de a marca, Pandurii au egalat prin Denis Brînzan. Politehnica a deschis scorul la prima fază importantă a meciului. Ignea a bătut înalt o lovitură liberă, iar balonul a ajuns la Mera (10), care a înscris cu capul de la limita careului mic direct în poarta lui Moga. Giuricici (16) putea majora diferenţa, dar a fost oprit de Moga, iar, apoi, Pandurii şi-au încercat tirul prin Celea şi Turda. Până la pauză, Lemac (40) a avut o tentativă de lob peste Dur-Bozoancă, dar Mera a reuşit să salveze faza. ASU Poli a replicat printr-un şut al lui Sorescu (37) scos de Moga, după ce jucătorul luat de Dinamo a driblat doi adversari şi printr-un balon reluat prost cu capul de Ignea, iar la pauză a intrat cu avantaj minim. Pandurii au continuat să lupte pentru puncte şi în repriza secundă. În minutul 48, Pîrvulescu a reluat periculos cu capul, dar Dur-Bozoancă a respins de sub transversală. Timişorenii au avut în replică doar şuturi de la distanţă, încercate de Taub şi Krausz. Până la urmă, oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 76, după un corner de pe dreapta bătut de Cenaj. Brînzan a reluat cu capul sub transversală, iar de data aceasta portarul bănăţenilor nu a putut respinge. Pe final, Lazea a avut o lansare pentru Sorescu, care a preluat pe piept. Jucătorul a intrat însă în unghi şi Moga a putut reţine reluare. Pandurii putea să şi câştige dacă în minutul 85, Şut nu trimitea milimetric pe lângă poartă, din lateral dreapta. După această etapă ASU Poli rămâne pe locul 7, cu 48 depuncte, dar are şanse să mai piardă trei după ce a ieşit din teren la meciul cu UTA iar Pandurii e pe locul 16 momentan, cu 31 de puncte şi urmeză să primească vizita Ştiinţei Miroslava.

ASU POLITEHNICA TIMIŞOARA – PANDURII TÂRGU JIU 1-1
Stadion: Ştiinţa (Timişoara);
Au marcat: Ioan Mera 10′ / Denis Brînzan 76′
Politehnica Timişoara: Dur-Bozoancă – Bilia, Mera (cpt.), Scutaru (Vas. Nicolae 90+1′), Taub (Ghinescu 71′) – Krausz, Lazea – Giuricici (Schieb 86′), A. Ignea, Sorescu – I. Plămadă
Rezerve neutilizate: Dascălu – Coadă, Poparadu, M. Ursu
Antrenor: Antonio Foale
Pandurii: Moga – Celea, Turda, Cr. Munteanu (cpt.), Al. Vasilescu – Cenaj, Brînzan (Vodă 87′) – Maxin, B. Lemac (D. Pîrvulescu 46′), Şut – C. Ionică (Măicăneanu 90+2′)
Rezerve neutilizate: Rz. Stanca – Tudoran, Dănescu
Antrenor: Adrian Bogoi
Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) şi Bogdan Ioan Dragoş (Făgăraş).