Etapa 28: Pandurii Târgu Jiu – ACS Poli Timişoara

Sambata, 6 aprilie 2017, ora 11:00
Stadion: Municipal din Târgu Jiu, teren sintetic
Liga 2, etapa 28

PANDURII TÂRGU JIU – ACS POLI TIMIŞOARA 1-1 (1-0)
Arbitru: Bogdan Dumitrache; Asistenţi: Cosmin Vatamanu şi Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti).
Pandurii: Al. Costache – Brînzan (cpt.), Oiţă, Rob. Bratu, Al. Vasilescu – Raiciu (`85, Nic. Cotolan), Trancă, Vodă – Tudoran, P. Popescu (`62, Dodoi), Blejdea (`90, Du-Ho Kim). Rezerve neutilizate: Mih. Cotolan – Dănescu, Rob. Gheorghe, Laur. Tudor. Antrenor: Adrian Bogoi.
ACS Poli: D. Moldovan – Bilia (`34, Ţîgîrlaş), Paramatti (cpt.), Uyi, Vl. Olteanu – Calugher, D. Munteanu (`60, Golda), Ant. Manolache – Buzan, Bădăuţă, Sidorenco (`83, Chemin). Rezerve neutilizate: Began – L. Oprea, Ghidurea, Stere. Antrenor: Valeriu Răchită

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat un rezultat de egalitate, pe teren propriu, în etapa a 28-a, în meciul cu ACS Poli Timişoara, scor 1-1. Pandurii au început bine meciul cu ACS Poli Timişoara, reuşind să deschidă scorul rapid, din minutul 6, când Andrei Blejdea a înscris după o centrare a lui Tudoran. Portarul Alexandru Costache s-a dovedit salvator în minutele 10 şi 32 la şuturile lui Bădăuţă. Până la pauză Pandurii au mai avut o mare ocazie de a înscrie prin Blejdea care a fost aproape de dublă în ultimul minut al reprizei, dar la reluarea sa mingea s-a dus peste bara transversală. ACS Poli Timişoara a încercat să egaleze şi a rămas cu zece jucători pe teren din minutul 73 când Calugher a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Vodă. Deşi au avut avantaj după această eliminare, Panduri i nu au reuşit să mai înscrie iar oaspeţii au egalat în minutul 77, după ce arbitrul a dictat trei lovituri libere consecutive pentru echipa din Timişoara. În urma unei astfel de faze, Ţîgîrlaş a profitat de o deviere şi a înscris din careu. Cea mai mare ocazie a finalului de joc i-a aparţinut lui Raiciu care a primit o pasă de la Dodoi, în centrul careului, dar din poziţie ideală, nu l-a putut învinge pe portarul advers .

Antrenorul celor de la ACS Poli Timişoara, Valeriu Răchită, a declarat după jocul de sâmbătă că jucătorii săi merită felicitaţi pentru că nu au renunţat la luptă: „Îi felicit pe băieţii mei pentru atitudinea pe care au avut-o pe toată durata partidei. Practic, am început meciul de la 1-0 pentru ei, după o greşeală de poziţionare şi de marcaj. În prima repriză cred că am avut şase-şapte ocazii de a marca, acesta este fotbalul, am reuşit să marcăm în 10 oameni şi e un punct muncit. Puteam să şi câştigăm, dar asta este, jucătorii şi-au dorit, din păcate, nu avem jucători care să decidă meciul singuri, trebuie să muncim şi vom munci în continuare. Cu cât trec etapele, şansele scad, dar atâta timp cât suntem acolo vom lupta. Jucăm orice meci cu sabia deasupra capului. Cred că Calugher a primit ambele cartonaşe galbene foarte uşor”.

Antrenorul Adrian Bogoi a fost extrem de nemulţumit de egalul înregistrat de echipa sa dar mai ales de maniera de arbitraj: „Nu mai am nimic de spus, nu mai reproşez la nimeni acum după ce s-a încheiat meciul . Cui să îi mai reproşez acum? Timişorenii au ajuns la poartă numai din faze fixe, orice contact era lovitură liberă sau corner. Numai din faze fixe s-au apropiat şi au dat gol şi din faze fixe. Cred că dacă numărăm au dat 100 de faze fixe.Toate contactele fizice care au fost la acest meci,contacte de unu la unu, s-au dat în favoarea acestei echipe ACS Timişoara. Asta este situaţia, am pierdut două puncte la acest meci. Am pierdut două puncte nemeritat după aspectul jocului, total nemeritat. Ne pregătim mai bine pentru meciul următor”.
În urma acestui rezultat Pandurii Târgu Jiu ocupă locul 11 în clasament, cu 33 de puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare,la UTA Arad, meciul fiind programat miercuri, 10 aprilie, de la ora 17.00.