Etapa 27: Ripensia Timișoara – Pandurii Târgu Jiu

Ripensia Timişoara 2 1 Pandurii Târgu Jiu
Sâmbătă, 30 martie 2019, ora 11:00
Liga 2, etapa 27

Ripensia Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 2-1
Stadion: Ciarda Roşie (Timişoara – Timiş); Spectatori: 250; Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Ovidiu Timar (Marghita) şi Cristian Daniel Ilinca (Craiova).
Au marcat: Gabriel Stoi 9′, Andrei Dumiter 54′ / Gabriel Oiţă 76′
Ripensia: H. Moldovan – Ad. Popa, Hecsko, Apro, C. Toma (cpt.) – Stoi (Chera 80′), Anghelina – Monea, C.tin. Stoica (Străuţ 68′), Dumiter (Mansour 85′) – Oct. Drăghici. Rezerve neutilizate: Păduraru – Ţieranu, Mansour, Străuţ, Chera, Burdeţ, Al. Popovici. Antrenor: Alexandru Pelici
Pandurii: Al. Costache – Oiţă, Rob. Gheorghe, Rob. Bratu, Brînzan (cpt.) – Trancă, Tudoran, P. Popescu (Vasilescu 55′), Raiciu (Dănescu 87′) – Vodă, Blejdea (Almic 74′). Rezerve neutilizate: Al. Opriţa – Dănescu, Almic, Laur. Tudor, Al. Vasilescu, Hu Ho Kim, Al. Dinu. Antrenor: Adrian Bogoi

Pandurii Târgu Jiu a pierdut meciul din etapa a 27-a a Ligii a doua Casa Pariurilor, disputat în deplasare, cu Ripensia Timişoara, scor 2-1.
Ripensia a deschis scorul la prima fază importantă a partidei, din minutul 9 când Gabriel Stoi a părut că vrea să centreze din faţa careului, dar mingea s-a dus la vinclu, portarul Costache fiind ieşit. Meciul a fost destul de fragmentat, cu faulturi şi out-uri în prima repriză, dar ocaziile majore au fost ale timişorenilor. Stoica şi Dumiter au atacat poarta, dar fără succes. Pandurii au avut două cornere mai periculoase, dar defensiva celor de la Ripensia a îndepărtat pericolul de fiecare dată. În minutul 35, Andrei Blejdea a prins un şut în forţă, după un atac mai consistent al echipei sale, dar a trimis peste buturi din faţa careului de 16 metri. Ripensia a mai presat până la pauză, dar fără să reuşească să marcheze. În repriza secundă, atacurile bănăţenilor au devenit mai sigure pe ele. Dumiter a centrat pentru Stoica, iar atacantul a trimis tare, însă prin spatele porţii. După două minute, acelaşi Stoica a lobat peste apărarea oaspeţilor, la un contraatac, iar Dumiter a intrat în careu şi a mărit avantajul pentru 2-0 în minutul 54. Timişorenii au avut în continuare ocazii, prin Stoica şi două şanse de a lui Dumiter. Costache a reţinut însă mingea de fiecare dată. Timişoreni nu au mai avut ocazii, iar, până la urmă, în minutul 76, Pandurii au marcat. Tudoran a bătut un corner de pe dreapta, Brînzan a deviat mingea, iar Oiţă a trimis în poartă. Oltenii nu au mai avut însă forţa de a marca şi punctele au rămas în Ciarda Roşie.
Pandurii au pierdut trei locuri în clasament până pe locul 12, au 32 de puncte, iar sâmbăta viitoare primeşte vizita celor de ACS Poli.