Etapa 23: FC Viitorul – Pandurii Târgu Jiu

FC Viitorul 3 0 Pandurii Targu Jiu
Luni, 13 februarie 2017, ora 17:30
Stadion Central Complex Academia de Fotbal Gheorghe Hagi, Ovidiu
Liga 1, etapa 23 | TV: LOOK PLUS, DIGI SPORT, DOLCE SPORT

FC Viitorul a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia Pandurii Târgu-Jiu, într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Ligii 1.Pentru FC Viitorul au marcat Gabriel Iancu (30), Aurelian Chiţu (37 penalty) şi Florinel Coman (80).
1-0: Iancu a deschis scorul cu un şut din aproximativ şase metri la colţul scurt
2-0: Chiţu a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un henţ al lui Negoiţă
3-0: Fl. Coman a marcat după o pasă de la Ganea cu un şut la colţul lung
În minutul 19, Chiţu a marcat însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Echipa antrenată de Gică Hagi a învins cu scorul de 3-0 de Pandurii Târgu Jiu, iar liderul Ligii 1 s-a desprins la șase puncte de a doua clasată, Steaua București, și la opt puncte de echipa clasată pe locul 3, CS Universitatea Craiova. În meciul de luni, după un gol anulat pentru gazde în minutul 18, a urmat o ocazie pentru oaspeți, dar Râmniceanu a apărat șutul lui Surugiu. Deschiderea scorului a venit în minutul 30, când Vlad Morar a șutat mingea în bara laterală a porții lui Stanca, iar Gabi Iancu a trimis în poartă balonul venit de la Boli. Aurelian Chițu a majorat avantajul Viitorului în minutul 37, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț comis în careu de fundașul Negoiță. Gabi Iancu, în minutul 52, Aurelian Chițu, în minutul 59, minge trimisă în bară, Casap, în minutul 69, dar și Surugiu, în minutul 54 când s-a consemnat încă o intervenție bună a lui Râmniceanu, au fost cel mai aproape de gol în partea a doua a meciului. Scorul final a fost stabilit de Florinel Coman, în minutul 81.

FC Viitorul – Pandurii Târgu-Jiu 3-0 (2-0)
Stadion Central, Academia Gheorghe Hagi
Spectatori: 1000
Au marcat: 1-0 Gabriel Iancu (30), 2-0 Aurelian Chiţu (37 penalty), 3-0 Florinel Coman (80)
Viitorul: Râmniceanu – Benzar, Hodorogea, K. Boli, Cr. Ganea – N. Roşu (57 Vână), Nedelcu, Purece – G. Iancu (72 Fl. Coman), Morar (57 Casap), A. Chiţu. Manager tehnic: Gheorghe Hagi.
Pandurii: Stanca – Negoiţă (46 Nwabueze), C. Ene, Fl. Ilie, Buşu – Zaina, D. Stana – Hlistei, Surugiu, Pârcălabu (70 Dodoi) – Negruţ (57 Dănăricu). Antrenor: Flavius Stoican.
Cartonaşe galbene: Casap (58) – C. Ene (29), Nwabueze (48), Fl. Ilie (87)
Meciul a fost arbitrat de Adrian Comănescu, ajutat de asistenţii Marius Nicoară şi Bogdan Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Buşi, iar observatori Liviu Ciubotariu şi Marin Petrache.

Flavius Stoican: „Azi i-am întâlnit pe cei mai buni. Am încercam să fim aproape de ei ca nivel, dar suntem departe. Am întâlnit viitoarea campioană a României. Noi mai avem mult de muncă. Am 25 de jucători și le voi da șansa tututor să joace și să demonstreze că merită să fie titulari”.
Răzvan Stanca: „Am făcut o primă repriză destul de slabă. Ne așteptam să fie greu. Noi am încercat să ne facem jocul, dar nu prea ne-a ieșit. Am mai echilibrat jocul în partea a doua, dar victoria e incontestabilă a Viitorului”.

Gheorghe Hagi: „Noi am ajuns ca celellate sa se uite la noi. E un merit al nostru, o performanta foarte buna. Confirmam etapa de etapa ca stam bine, ca suntem puternici, suntem buni. Celelalte echipe au experienta mult mai mare ca noi din toate punctele de vedere. Au traditie, au suporteri, au tot. Ma asteptam ca stadionul sa fie mult mai plin, pentru ca e o infrastructura noua, stadion frumos, cu o echipa tanara, frumoasa, care joaca fotbal. Ai ce sa vezi cand te duci la stadion. Noi inca nu suntem mai mult sau mai putin preg sa fim campioni. Noi avem forta noastra si forta noastra e aia acolo, in vestiar. Ne antrenam, suntem tineri, suntem imprevizibili. Din toate punctele de vedere Florinel Coman e perla. 33 de jucatori in 4-5 ani sa promovezi in prima liga din academie, nu din alta parte, din academia proprie, e enorm. E ceva incredibil. Probabil de aceea suntem aici sus”.