Etapa 22: Pandurii Târgu Jiu – CSM Poli Iaşi

Pandurii Targu Jiu 1 1 CSM Poli Iaşi
Vineri, 3 februarie 2017, ora 17:30
Stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin
Liga 1, etapa 22 | TV: LOOK PLUS, DIGI SPORT, DOLCE SPORT

Pandurii Târgu Jiu a debutat în noul an cu un rezultat de egalitate înregistrat în meciul din etapa a 22-a a Ligii I Orange. Primul joc oficial susţinut de Pandurii Târgu Jiu în anul 2017 s-a încheiat cu scorul de 1-1 (0-0), cu formaţia CSM Poli Iaşi, partida disputându-se vineri 3 februarie pe terenul de la Severin pe care Pandurii Târgu Jiu va disputa şi în acest an meciurile de pe teren propriu, până la finalizarea lucrărilor la noul stadion de la Târgu Jiu.

Cu o formaţie aproape în totalitate nouă, după ce cea mai mare parte a componenţilor lotului care au evoluat până la finalul anului 2016 pentru Pandurii s-au despărţit de echipă, şi cu un nou antrenor pe banca tehnică, Flavius Stoican, Pandurii nu au pierdut primul meci oficial al anului. Cu trei excepţii, Stanca, Pîrcălabu şi Hlistei, care au evoluat şi sezonul trecut pentru echipă, toţi ceilalţi titulari din acest meci au fost recent transferaţi la Pandurii, doar Tătaru numărându-se printre cei care au revenit la echipă după o perioadă în care a evoluat pentru alte formaţii. Dintre cei care au fost trimişi pe teren la înlocuiri în acest meci doar Daniel Mărgărit a mai evoluat pentru Pandurii în prima ligă, el fiind sezonul trecut jucător al echipei a doua a clubului. Ceilalţi jucători trimişi pe teren de antrenorul Flavius Stoican în meciul cu SCM Poli Iaşi, Negoiţă, Florin Ilie, Buşu, Zaina, Stana, Firţulescu, Hamed, Surugiu şi Negruţ au fost debutanţi la Pandurii Târgu Jiu.

Chiar dacă au evoluat în acest meci jucători tineri şi foarte tineri,majoritatea sub 25 de ani, Pandurii au avut perioade de dominare şi mari ocazii de a marca ratate. Oaspeţii de la Iaşi au deschis scorul prin Vasile Gheorghe, în minutul 60, gazdele reuşind egalarea prin Sergiu Negruţ, în minutul 80.CSM Poli a avut o posesie de 59%, a avut patru ocazii mari, inclusiv o bară, a condus, dar a fost egalată în urma unei greşeli comise cu zece minute înainte de final de căpitanul echipei, Mihalache, greşeală speculată de Negruţ. Surugiu, Hlistei şi Mărgărit au ratat cele mai clare ocazii pentru Pandurii iar Cristea de la Poli Iaşi a trimis în bară în minutul 55.
Cum s-au marcat golurile:
0-1: Ţigănaşu a centrat din partea stângă, defensiva gazdelor a respins greşit balonul şi V. Gheorghe a marcat cu un şut din voleu de la 12 metri.
1-1: Mihalache a pasat greşit la Negruţ şi acesta a înscris cu un şut plasat de la 14 metri.

Pandurii au cerut penalty în minutul 34, după ce şutul lui Surugiu a fost blocat, minge ricoşând în mâna lui Frăsinescu, arbitrul decizând, corect, să nu acorde lovitură de pedeapsă.
În loja oaspeţilor au stat şi fostul antrenor al Iaşului, Ionuţ Popa, care conduce acum ACS Poli Timişoara, care a fost însoţit de directorul clubului bănăţean, fostul stelist Rică Neaga şi doi antrenori secunzi.
Eugen Neagoe a antrenat, în trecut, Pandurii, echipă de la care Iaşul l-a adus, în această iarnă, pe Alexandru Răuţă. Şi un alt fotbalist ieşean, Alexandru Ciucur, a evoluat în trecut la Pandurii.
Deşi la începutul săptămânii se spunea că meciul e în pericol de a nu se disputa din cauza stării terenului, suprafaţa de joc s-a prezentat foarte bine, fiind apreciată de toată lumea.

Pandurii Târgu-Jiu – CSM Politehnica Iaşi 1-1 (0-0)
Stadion Municipal din Severin, Spectatori: 500
Au marcat: 0-1 Vasile Gheorghe (60), Sergiu Negruţ (80)
Pandurii: Stanca – Negoiţă, Tătaru, Fl. Ilie, Buşu – Zaina, D. Stana – Pârcălabu (61 Firţulescu), Hlistei (79 Hamed), Surugiu – Mărgărit (64 Negruţ). Antrenor: Flavius Stoican.
Iaşi: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu (66 Sato) – Ciucur (57 Golubović), Răuţă, V. Gheorghe, Ştefănescu – Bőle, A. Cristea. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonaşe galbene: Negruţ (86) – V. Gheorghe (67)
Arbitri: George Rădulescu (central) – Mircea Grigoriu, Marius Marchidanu (asistenţi) – Dan Botescu (rezervă). Observatori: Nicolae Grigorescu, Imilian Şerbănică.

Flavius Stoican: „E un rezultat îmbucurător pentru noi, care ne dă speranţe, încredere. Un punct de moral, obţinut ca urmare a determinării jucătorilor. Important este că, deşi am avut patru absenţe importante, n-am cedat, cu toate că am fost conduşi, confirmând atitudinea bună pe care am avut-o în meciurile amicale. Terenul bun ne-a permis să jucăm fotbal”.
Sergiu Negruţ: „Mă bucur că am făcut un meci foarte bun astăzi, le mulţumesc colegilor. Cred că meritam chiar şi victoria în seara asta”.