Etapa 17:Pandurii Târgu Jiu – ACS Energeticianul

PANDURII TÂRGU-JIU – ENERGETICIANUL 2-0 (0-0)
Au marcat: Daniel Ciobanu 61′, Nicolae Pîrvulescu 84′
Eliminat: Cristian Raiciu 86′ (cumul de cartonaşe galbene)
Pandurii: Mih. Cotolan – Brînzan (cpt.), D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu – Raiciu, Skoric – Tudoran (P. Popescu 82′), Vodă, Pîrvulescu (Blejdea 89′) – Nsiah (Rob. Lică 86′). Rezerve neutilizate: Al. Opriţa – Draca, Nic. Cotolan, Rob. Gheorghe. Antrenor: Adrian Bogoi
Energeticianul: Bg. Miron – D. Lung (cpt.), M. Ioniţă, Andr. Dragu, D. Drugă – C. Cristea (C. Ionică 82′), Rob. Petre – Al. Neacşa (C. Neagu 73′), Cioiu, Stoenac – Vl. Rusu (Misăraş 88′). Rezerve neutilizate: Marinoiu – Gîrbiţă, Vl. Tudorache, Leasă. Antrenor: Bogdan Andone
Arbitru: Eduard Ioniţă; Asistenţi: Florian Alexandru Vişan şi Daniel Vlase (toţi din Galaţi).

Pandurii Târgu Jiu s-a impus sâmbătă, în etapa a 17-a a Ligii a doua Casa Pariurilor, cu scorul de 2-0 în meciul cu Energeticianul. Partida s-a disputat pe terenul sintetic de la Târgu Jiu în faţa a aproximativ 300 de spectatori şi pe o vreme potrivnică fotbalului, fiind destul de frig la ora jocului, doar câteva grade după ce dimineaţa a nins pentru prima dată în această iarnă la Târgu Jiu. Frigul şi ninsoarea nu i-au împiedicat să fie prezenţi în număr destul de mare în tribună pe suporterii echipei Pandurii care s-au organizat în „Regiment Târgu Jiu” afişând şi un banner cu noul nume al galeriei. Aceştia s-au dovedit la fel de activi ca şi la precedentele partide de la Târgu Jiu, de această dată având şi motive de a se bucura la finalul jocului. În prima parte a meciului ocaziile au lipsit iar primul şut pe spaţiul porţii s-a consemnat în minutul 32, când balonul trimis, din unghi, la firul ierbii de Daniel Pîrvulescu, a fost respins în lateral de portarul Bogdan Miron.
În minutele de prelungire ale primei reprize suporterii prezenţi în tribune s-au bucurat pentru scurt timp de golul marcat de francezul Philippe Nsiah dar golul său a fost anulat după două minute şi după ce arbitrii validaseră iniţial reuşita acestuia. Atât arbitrul Eduard Ioniţă, cât şi arbitrul asistent Florian Vişan s-au îndreptat spre centru terenului validând golul. După două minute însă, după ce la staţia de amplificare se anunţase deja golul şi marcatorul acestuia, la presiunea oficialilor de pe banca tehnică a oaspeţilor, care au pătruns pe teren şi l-au înconjurat pe arbitrul asistent, Florian Vişan l-a chemat pe centralul Eduard Ioniţă la marginea terenului şi i-a spus că mingea l-ar fi atins pe George Tudoran, aflat pe linia porţii, acolo unde se mai aflau şi alţi apărători ai oaspeţilor. Surprinzător, deşi validase golul, centralul a anulat astfel reuşita, spre stupefacţia tuturor celor prezenţi la meci, acest lucru fiind o premieră pe terenul de la Târgu Jiu.
Repriza a doua a fost mult mai disputată şi cu mai multe faze de poartă dar şi goluri. În minutul 47, fostul jucător de la Pandurii, Lung a fost aproape de deschiderea scorului, dar portarul Cotolan a reţinut mingea şutată de acesta. Pandurii a reuşit însă să deschidă scorul fără ca arbitrii să mai anuleze golul. Daniel Ciobanu, fost jucător al echipei Luceafărul Oradea, care a revenit vara trecută la Pandurii, a marcat cu capul după o lovitură de la colţ executată în minutul 61, profitând de o ieşire greşită a lui Miron, portarul advers fiind depăşit în aer de minge. Energeticianul a avut şansa egalării dar bara laterală s-a opus de fiecare dată, la reluăriile lui Rusu şi Cioiu, din cădere, respectiv din unghi închis.
Scorul final a fost stabilit de golgheterul echipei Pandurii, Daniel Pîrvulescu, în minutul 84, acesta marcând după un contraatac, cu un şut din interiorul careului. Cu câteva minute înainte de finalul jocului Raiciu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene dar Pandurii a continuat să atace ţi a menţinut avantajul de pe tabelă.
După patru meciuri fără victorie suporterii echipei Pandurii au avut motive să se bucure din nou la finalul partidei alături de jucători. Pandurii Târgu Jiu a urcat pe locul opt după victoria din meciul cu Energeticianul iar etapa viitoare se va deplasa la Timişoara.