Etapa 10: Pandurii Târgu Jiu – Olimpia Satu Mare

Liga 2, etapa 10

LIGA A II-A / Pandurii Târgu Jiu – Olimpia Satu Mare, scor 0-1 în etapa a 10-a

Pandurii Târgu Jiu – Olimpia Satu Mare 0-1
Stadion: Minerul Motru
Pandurii: D. Popescu – Vodă (46, M. Maxim), Turda, D. Lung, D. Drugă, Dănăricu, Brînzan, Şut (73, Șendroiu), Dodoi (73, Pîrvulescu), Cip. Rus, Bujor. Antrenor: Adrian Iencsi.
Olimpia: Fl. Muntean – Cr. Munteanu, R. Rus, D. Muntean, Duruş, Miholca, Hlinca, Vas. Pop, Lusamba (90+1, Villand), Jurj (85, Bura), Brata. Antrenor: Zoltan Ritli.
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Cosmin Vătămanu (Bucureşti).

Pandurii Târgu Jiu a pierdut meciul din etapa a 10-a a Ligii a doua cu Olimpia Satu Mare, scor 0-1 și ocupă locul 13, cu doar 12 puncte acumulate în 10 etape. Golul care a făcut diferența în jocul de sâmbătă a fost marcat de Oliver Lusamba, în minutul 57. Pandurii continuă perioada neagră a rezultatelor obţinute pe teren propriu în acest sezon, unde nu a reuşit să câştige nici un meci. În cinci jocuri desfăşurate la Motru, echipa pregătită de Adrian Iencsi a reuşit să câştige doar două puncte.
În cele cinci meciuri desfăşurate în acest sezon pe teren propriu, la Motru, Pandurii a înregistrat două remize (3-3 cu Chindia Târgovişte şi 1-1 cu CS Afumaţi) şi trei eşecuri (1-2 cu Academica Clinceni, 1-3 cu AFC Hermannstadt şi 0-1 cu Olimpia Satu Mare).

Stadion: Minerul (Motru – Gorj);

►Pandurii: D. Popescu – Vodă, Turda, D. Lung (cpt.), D. Drugă, Dănăricu, Brînzan, Şut, Dodoi, Cip. Rus, Bujor
Rezerve: Rz. Stanca – Celea, D. Pîrvulescu, Durkovic, Şendroiu, M. Maxin, Tudoran
Antrenor: Adrian Iencsi

►Olimpia: Fl. Muntean – Cr. Munteanu, R. Rus, D. Muntean, Duruş, Miholca, Hlinca, Vas. Pop, Lusamba, Jurj, Brata (cpt.)
Rezerve: Şuta – Villand, Szasz, D. Vincze, Fl. Achim, Cubaş, Bura
Antrenor: Zoltan Ritli

►Min 90+4 Cubaş nu mai apucă să intre, deoarece arbitrul fluieră finalul. Olimpia câştigă al doilea meci cu Ritli antrenor, în timp ce Pandurii pare blestemată şi nu poate câştiga acasă

►Min 90+1 Iese Lusamba şi intră Villand

►Min 85 Iese Jurj şi intră Bura

►Min 87 Drugă trage peste, din unghi. Pandurii joacă din minutul 80 în zece jucători după ce noul-intratul Maxin s-a accidentat şi nu a mai revenit pe gazon

►Min 73 Dublă schimbare pentru Pandurii. Ies Şut şi Dodoi şi intră Pîrvulescu şi Şendroiu

►Min 57 0-1 Miholca şutează, Popescu respinge, iar Oliver Lusamba, pe fază, deschide scorul

►Min 54 Acelaşi Rus trimite cu capul, din 5 metri, peste transversală

►Min 48 Ciprian Rus şutează de la 8 metri direct în braţul portarului Muntean

►Marin Condescu, preşedintele USMO, unul dintre cei cinci acţionari de la Pandurii, urmăreşte repriza secundă a meciului din peluză, singur

►Min 46 Iese Alexandru Vodă şi intră Mihai Maxin

►Min 45+1 Pauză, după ce în ultimele 30 de minute s-a jucat mai mult la mijocul terenului. Olimpia a avut ceva mai mult iniţiativa

►Min 16 Brata execută o lovitură de colţ, iar Cristian Munteanu trimite cu capul din 6 metri, însă mingea loveşte bara